Po spotkaniu Beaty Szydło z Martinem Schulzem, fot. KPRM/P. Tracz
Po spotkaniu Beaty Szydło z Martinem Schulzem, fot. KPRM/P. Tracz

Po spotkaniu Szydło z Schulzem. "Potrzeba konstruktywnej współpracy"

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 86

Zakończyło się spotkanie Beaty Szydło z Martinem Schulzem. Premier rozmawiała z przewodniczącym PE o wypowiedziach pod adresem rządu PiS.

Spotkanie Szydło z Schulzem

O spotkaniu informowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Twittera. W Brukseli odbywa się szczyt Unii Europejskiej, dotyczący kryzysu migracyjnego. Beata Szydło pozostanie na debatach do piątku. Przed spotkaniem Rady Europejskiej, rozmawiała z Martinem Schulzem.

Aktualizacja: Szczyt w Bratysławie - uzgodniono "mapę drogową", początek procesu reformy UE

Debata w PE o Polsce

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego po rozmowie stwierdził, że politycy nie poruszali tematu zaplanowanej na styczeń debaty. Europosłowie będą rozmawiać na temat polskiej demokracji i sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Schulz zapewnił, że wraz z Szydło podjął zamiar "konstruktywnej współpracy".

Aktualizacja: Komisja Europejska wszczęła kontrolę praworządności w Polsce

Szydło domagała się przeprosin

Premier polskiego rządu wyraziła po spotkaniu pogląd, iż "potrzeba uczciwej komunikacji w naszych relacjach". Po wypowiedziach przewodniczącego europarlamentu, Szydło domagała się przeprosin. Schulz mówił w wywiadach o "zamachu stanu", jaki dokonuje PiS i "prawicowych populistach". Zareagował również Witold Waszczykowski - szef MSZ nazwał te słowa "skandalicznymi".

Szczyt w Brukseli

W Brukseli trwa szczyt, w którym politycy europejscy zastanowią się nad wprowadzeniem unijnej straży granicznej. Tematem dyskusji będzie również przyszłość Wielkiej Brytanii w strukturach unijnych. Londyn oczekuje jasnych deklaracji w sprawie współpracy między państwami strefy euro i z narodowymi walutami. Mowa jest również o ograniczeniu prawa do zasiłków dla imigrantów z innych krajów Unii Europejskiej. Z postulatami Davida Camerona nie zgadza się Grupa Wyszehradzka, która uważa je za "dyskryminujące". Podczas szczytu Polskę reprezentuje premier Beata Szydło wraz z ministrem Konradem Szymańskim.

Aktualizacja: Niemcy i Europa Środkowa będą mówić jednym głosem w kwestii UE

Źródło: Twitter, 300polityka.pl, tvn24.pl.

GW

Zobacz także: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka