Dawny adres Chmielna 70 to dzisiejsze okolice Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, fot. Flickr/Jorge Lascar
Dawny adres Chmielna 70 to dzisiejsze okolice Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, fot. Flickr/Jorge Lascar

Afera reprywatyzacyjna - CBA zatrzymało urzędniczkę Marzenę K.

Redakcja Redakcja Reprywatyzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 50

CBA zatrzymało Marzenę K., współwłaścicielkę słynnej warszawskiej działki przy PKiN, w związku z jednym ze śledztw dotyczących reprywatyzacji. 

Urzędniczka jest jedną z twarzy afery reprywatyzacyjnej. Jest ona współwłaścicielką wielu atrakcyjnych działek w Warszawie, w tym tej pod dawnym adresem Chmielna 70. Dostała w sumie 38,6 mln zł w ramach odszkodowań za sześć stołecznych nieruchomości, czego nie ujawniła w oświadczeniach majątkowych. Gdy sprawa wyszła na jaw, została zdymisjonowana, a potem zrezygnowała z pracy w resorcie sprawiedliwości. 

Ziobro komentuje zatrzymanie Marzeny K. 

- Pani K. była długoletnią urzędniczką w ministerstwie. Gdy tylko dotarły do mnie informacje o tym, że pani K. poświadczyła nieprawdę w oświadczeniach majątkowych, dyrektor generalny złożył doniesienie do prokuratury - komentował sprawę minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

- Zapowiadałem, że sprawy związane z dziką reprywatyzacją w Warszawie będą konsekwentnie wyjaśniane. Że wszelkie wątpliwości dotyczące przejmowania kamienic będą dogłębnie sprawdzane. Czynności prokuratury regionalnej we Wrocławiu i CBA wpisują się właśnie w konsekwencje takich działań - dodał Ziobro.

Kolejny etap śledztwa ws. afery reprywatyzacyjnej 

- Urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości zatrzymano w Warszawie. Zostanie przewieziona do Wrocławia - poinformował Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Dodał, że trwają czynności w warszawskim mieszkaniu Marzeny K.

- Oznacza to, że wrocławska prokuratura regionalna i CBA przeszła do kolejnego etapu śledztwa, ale nie mogę podać więcej szczegółów, ponieważ trwają czynności w tej sprawie - powiedział.

W kraju prowadzonych jest ok. 100 postępowań dotyczących reprywatyzacji. Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołano trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz zespół koordynacyjny w Prokuraturze Krajowej.

Zmiany w Warszawie w związku ze sprawą reprywatyzacji

W Warszawie w związku z sprawą Chmielnej 70 i reprywatyzacji zlikwidowano Biuro Gospodarki Nieruchomościami w ratuszu. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dyscyplinarnie zwolniła urzędników, którzy zajmowali się reprywatyzacją działki przy Chmielnej 70. Odwołani zostali też wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, któremu podlegało Biuro Gospodarki Nieruchomościami oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

źródło PAP

ja

Zobacz także: 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka