Ustawa otworzy drogę do ochrony stołecznych budynków publicznych przed roszczeniami, zdj, ilustracyjne/ Wikimedia Commons
Ustawa otworzy drogę do ochrony stołecznych budynków publicznych przed roszczeniami, zdj, ilustracyjne/ Wikimedia Commons

Prezydent podpisał ustawę o gruntach warszawskich

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 5

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę reprywatyzacyjną dotyczącą gruntów warszawskich - poinformował Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta. Ustawa ma rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r.

Warszawa dziękuje prezydentowi Dudzie

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała na Twitterze: "W imieniu @warszawa dziękuję prezydentowi za podpisanie ustawy reprywatyzacyjnej".

- To bardzo dobra wiadomość; ustawa - jak tylko wejdzie w życie - otworzy drogę do ochrony terenów i budynków publicznych, w tym m.in. szkół i przedszkoli, przed roszczeniami - skomentowała zastępca rzecznika warszawskiego ratusza Agnieszka Kłąb.

Ustawa podpisana po publikacji wyroków TK

Prezydent podpisał ustawę po tym, jak rząd opublikował wyroki Trybunału Konstytucyjnego wydane po 9 marca br. Wśród nich jest lipcowy wyrok Trybunału o konstytucyjności ustawy o gruntach warszawskich uchwalonej przez Sejm ubiegłej kadencji. Ustawę tę skierował do TK w sierpniu 2015 r. - przed decyzją o podpisaniu - poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent zgodnie z art. 122 Konstytucji, nie może odmówić podpisania ustawy, którą Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodną z konstytucją.

Co daje ustawa reprywatyzacyjna?

Ustawa nowelizuje przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy; to próba uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów. Ma ukrócić m.in. handel roszczeniami. 

Na podstawie ustawy, jak wskazywał ratusz, można będzie odmówić zwrotu m.in., gdy nieruchomość wykorzystywana jest na cele publiczne (np. szkoła), wartość nowo wybudowanego na gruncie budynku znacznie przekracza wartość nieruchomości, budynek był zniszczony po wojnie więcej niż w 66 proc. Ponadto obrót roszczeniami będzie możliwy tylko i wyłącznie w formie aktu notarialnego, a miasto i skarb państwa będą mieć prawo pierwokupu; będzie można wygasić roszczenia do ponad 2 tys. nieruchomości, do których złożono wnioski o zwrot, a o których zwrot od ponad 70 lat nikt się nie ubiega.

Co to jest tzw. dekret Bieruta?

Skutkiem wejścia w życie tzw. dekretu Bieruta było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę miasta stołecznego Warszawy, a w 1950 r. - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego - przez Skarb Państwa. Dekretem uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu" objęto ok. 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka