Zbigniew Ziobro prezentuje "Mapę reprywatyzacji". Fot. PAP/Rafał Guz
Zbigniew Ziobro prezentuje "Mapę reprywatyzacji". Fot. PAP/Rafał Guz

Reprywatyzacja: Ponad 100 śledztw. "To grupa przestępcza"

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 32

Minister Zbigniew Ziobro przedstawił mapę reprywatyzacji w Warszawie. Prokuratorzy informują o kilkudziesięciu postępowaniach, prowadzonych w stolicy. Bogdan Święczkowski mówi wprost: Mamy do czynienia z grupą przestępczą.

Dzika reprywatyzacja

We Wrocławiu śledczy badają 13 reprywatyzacji, a w samej Warszawie - 47. Jedna nieruchomość jest sprawdzana w Zakopanem. Do tego dochodzi 38 zawiadomień ws. oddania nieruchomości, które otrzymali prokuratorzy.

- To jest olbrzymi problem i olbrzymia skala przestępczości, będziemy na bieżąco podejmować decyzje, aby sprawdzać kadrowo, personalnie, a także technicznie zespół wrocławski, a być może podejmiemy także inne decyzje, aby te postępowania były prowadzone w sposób rytmiczny, prawidłowy i żeby skutecznie ustalić prawdę materialną - powiedział prokurator krajowy, Bogdan Święczkowski.

Mafia reprywatyzacyjna

Według Zbigniewa Ziobro, przestępczy charakter handlu nieruchomościami był przez lata "zamiatany pod dywan" przez organy ścigania. - Śledztwa mają na celu przywrócić wiarę w sprawiedliwość - podkreślił.

Minister sprawiedliwości nie ma wątpliwości, że w ostatniej dekadzie reprywatyzacja była symbolem działania zorganizowanej grupy przestępczej. - Na pewno będziemy konsekwentnie te sprawy prowadzić tak aby przestępcy nie mieli spokojnego snu i aby te kamienice, jeżeli to będzie możliwe, wróciły do właścicieli czy do Skarbu Państwa i aby krzywda, która stała się lokatorom, wtedy kiedy będzie można ją wykazać, została naprawiona - mówił Ziobro.

Prokuratorzy utworzyli specjalny zespół, który ma nadzorować śledztwa ws. reprywatyzacji. - Cyklicznie odbywają się spotkanie zespołu, w toku prac zdecydowaliśmy się znacznie poszerzyć ilość prokuratorów zajmujących się sprawami administracyjnymi i cywilnymi, którzy będą kierować stosowne wnioski, stosowne pozwy do sądów administracyjnych czy do urzędów, aby zablokować proces nielegalnych reprywatyzacji w Warszawie - oświadczył Święczkowski.

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem, który ma rozwiązać problem odzyskiwanych kamienic po II Wojnie Światowej.

Śmierć Jolanty Brzeskiej

Ziobro chce ustalić przyczyny śmierci Jolanty Brzeskiej, która walczyła z procederem wyrzucania ludzi z przejętych kamienic w Warszawie. Zwłoki działaczki odnaleziono w 2011 roku w Lesie Kabackim. Jej ciało było poparzone. Śledztwo umorzono po dwóch latach z powodu niewykrycia sprawców zabójstwa.

Prokuratura znalazła nowe tropy w tej sprawie. - Są pewne nowe ustalenia, które umacniają nas w przekonaniu, że mieliśmy tutaj do czynienia z tragicznym zabójstwem i godną ukarania bezradnością prokuratury, a także zaniechaniami organów ścigania, które pozwoliły sprawcom tego przestępstwa uciec od odpowiedzialności. Zrobimy wszystko żeby ta odpowiedzialność została wobec nich wyciągnięta - stwierdził Ziobro.

Mapa prywatyzacji

Zobacz mapę reprywatyzacji warszawskiej Prokuratury Generalnej:

 

Reprywatyzacja: Ponad 100 śledztw. "To grupa przestępcza"
 

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka