Beata Szydło zdymisjonowała ministra finansów. Fot. PAP/Paweł Supernak
Beata Szydło zdymisjonowała ministra finansów. Fot. PAP/Paweł Supernak

Rekonstrukcja rządu. Dymisja Szałamachy, Morawiecki z potężną władzą

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 100

Beata Szydło zdecydowała: Mateusz Morawiecki obejmie kolejny resort i zastąpi Pawła Szałamachę. PiS planuje "wygasić" działalność ministerstwa finansów. 

Reforma strukturalna rządu była głównym punktem konferencji prasowej Beaty Szydło. PiS zamierza zrewolucjonizować nadzór nad spółkami skarbu państwa i zwiększyć kontrolę nad sektorem państwowym.

Morawiecki zastąpi Szałamachę

Beata Szydło powołuje do życia Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. - Wchodzimy w okres wprowadzania w życie konkretnych rozwiązań, dlatego musi nastąpić zmiana strukturalna w rządzie - oświadczyła. Na czele Komitetu stanie wicepremier Mateusz Morawiecki. Zastąpi w związku z tym Pawła Szałamachę i będzie równocześnie ministrem rozwoju i finansów.

Jak potoczy się dalsza kariera Szałamachy? - Paweł Szałamacha przejdzie do równie odpowiedzialnych zadań - stwierdziła premier. Nie chciała jednak sprecyzować, jaka będzie nowa rola byłego ministra finansów.

Sam Paweł Szałamacha nie mówił zbyt dużo o swojej dymisji. Powodem rezygnacji, ustalonej z Beatą Szydło był "ogólny obrót wydarzeń w ostatnich dniach w kraju". Były minister zapewnił, że nie ma konfliktu z wicepremierem Morawieckim. Część komentatorów uważa, że były szef resortu finansów naraził się zablokowanym przez Komisję Europejską projektem podatku handlowego. Decyzja sprawia, że Polska nie pozyska dodatkowych 600 mln złotych do końca 2016 roku i musi wymyślić alternatywę.

Szałamacha na specjalnie zwołanej konferencji prasowej wyliczył, że rocznie rząd przeznaczy ponad 1 proc. PKB na cele socjalne. To z kolei nie przełoży się na przekroczenie granicy deficytu w budżecie państwa na poziomie 3 procent.

Mieszkanie Plus

- 48 godzin rząd spędził na intenstywnych pracach nad ustawami, które będą skierowane do Sejmu - tak Beata Szydło tłumaczyła blisko dwugodzinne opóźnienie konferencji prasowej. Premier poinformowała również o przyjęciu programu Mieszkanie Plus, który Rada Ministrów skieruje do Sejmu. - Mam nadzieję, że polskie rodziny będą mieć własne, tanie mieszkanie, taki jest nasz cel - obiecała szefowa rządu.

Budżet 2017

Środowe posiedzenie rządu było poświęcone budżetowi na rok 2017 i tzw. CETA (umowie handlowej między Unią Europejską i Kanadą). W przyszłym tygodniu gabinet Beaty Szydło wyrazi polskie stanowisko w tej ostatniej sprawie. - Jeszcze pewne poprawki do budżetu zostały dzisiaj zaakceptowane - dodała.

Według Beaty Szydło w budżecie znajdą się środki na program 500 plus, minimalną emeryturę w wysokości 1000 złotych, bezpłatne leki dla osób starszych po 75. roku życia i reformę emerytalną. - Chciałam podziękować ministrowi Szałamasze i jego zespołowi za projekt budżetu - mówiła.

Opozycja krytykuje rekonstrukcję rządu w wykonaniu Beaty Szydło:

 

Źródło: TVN24/x-news

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka