Grupa Wyszehradzka na rozmowach z kanclerz Angelą Merkel. Fot. PAP/Rafał Guz
Grupa Wyszehradzka na rozmowach z kanclerz Angelą Merkel. Fot. PAP/Rafał Guz

Szydło na szczycie V4 z Merkel: Musimy zatrzymać kryzys migracyjny

Redakcja Redakcja Brexit Obserwuj temat Obserwuj notkę 29

Wzmocnienie relacji państw wewnątrz Unii Europejskiej, zażegnanie kryzysu migracyjnego i sytuacja po Brexicie - to najważniejsze tematy rozmów premierów z Grupy Wyszehradzkiej z kanclerz Angelą Merkel. Premier Beata Szydło jest gospodarzem spotkania w Warszawie.

Szczyt V4 w Warszawie

Do Polski na szczyt V4 przyjechali: kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy Słowacji - Robert Fico, Czech - Bohuslava Sobotka i Węgier - Viktor Orban. Tematem numer jeden będzie utrzymanie jedności wewnątrz wspólnoty europejskiej.

- Musimy spojrzeć prawdzie w oczy. UE zmienia się. Po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii nastąpią zmiany, z którymi musimy się zmierzyć. Naszym celem, naszym najważniejszym zadaniem jest pozostanie UE jako silnego podmiotu, który daje gwarancje bezpieczeństwa swoim obywatelom - powiedziała Beata Szydło przed spotkaniem z zaproszonymi politykami.

Szydło: Polska jest silnym graczem w UE

Szefowa polskiego rządu zapewniła, że Polska chce być silnym państwem członkowskim Unii Europejskiej. - Polska silna UE to gwarancja bezpieczeństwa rozwoju naszego państwa i bezpieczeństwa naszych obywateli - tłumaczyła. Zapobiec dalszemu kryzysowi wewnątrz UE może - według Szydło - głębsza integracja państw. - Chcemy, aby pozostałe państwa, które tworzą Unię, które chcą budować naszą wspólną europejską przyszłość, były jeszcze bardziej ze sobą związane, jeszcze silniej współpracowały, abyśmy przede wszystkim mogli realizować wspólne cele - mówiła.

Brexit omawiany przez Brytyjczyków

Według Beaty Szydło, referendum ws. Brexitu jest testem dla przywódców europejskich, którzy muszą przeprowadzić zmiany w UE. - Musimy wyciągnąć wnioski z decyzji Wielkiej Brytanii i musimy zastanowić się nad tym, jakie reformy UE są konieczne, aby mogła ona lepiej funkcjonować, lepiej się rozwijać, aby nie było już pokusy w innych państwach do opuszczania naszego grona. (...) Musimy przywrócić obywatelom poczucie, że UE naprawdę im służy i że to oni są jej gospodarzami. Taki proces adaptacji UE do realiów nowych wyzwań Polska będzie wspierać - powiedziała.

Podziałów wewnątrz Europy jest sporo, a jednym z nich jest problem z napływem imigrantów do Europy. - Unia Europejska potrzebuje poważnej dyskusji poświęconej kwestiom bezpieczeństwa, zarówno w wymiarze zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Będziemy rozmawiać, jak skutecznie reagować na wyzwania związane z terroryzmem i z kryzysem migracyjnym - zaznaczyła premier. Odpowiedzią na wyzwania, które stawia współczesny świat, jest pomoc humanitarna w rejonach, poszkodowanych wojną - podkreśliła Szydło. - Uważamy, że to jest droga do poszukiwania kompromisu. Powinniśmy również w tym obszarze kryzysu migracyjnego znaleźć porozumienie i poszukiwać dróg wyjścia z tej sytuacji - stwierdziła.

Beata Szydło odniosła się również do wojny na Ukrainie i wzmożonych działań Rosjan w Donbasie. - Z rosnącym zaniepokojeniem obserwujemy również informacje dotyczące pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo całej UE. Inspirowane z Moskwy zwiększenie napięcia regionalnego nie służy budowaniu zaufania i przewidywalności w Europie - oświadczyła.

Merkel: Musimy ponieść konsekwencje po Brexicie

W Warszawie o przyszłości Unii Europejskiej po Brexicie politycy dyskutują bez przedstawicieli Wielkiej Brytanii. - Spotkanie w Bratysławie będzie spotkaniem 27 państw członkowskich z powodu negatywnego referendum, jakie odbyło się w Wielkiej Brytanii i nad którego wynikiem bardzo ubolewamy. Teraz musimy ponieść konsekwencje i zastanowić się w jakich dziedzinach Unia Europejska musi być silniejsza w przyszłości - komentowała Angela Merkel.

Spotkanie w ramach V4 ma również przygotować Bratysławę do organizacji nieformalnego szczytu unijnego. Stolica Słowacji będzie gospodarzem dla przywódców UE 16 września. Kanclerz Niemiec przyznała, że projekty, dotyczące zwalczania terroryzmu, nie zostały wdrożone przez instytucje unijne.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka