Posiedzenie Rady Ministrów. Ministrowie omawiają pół roku rządów. Fot. PAP/Rafał Guz
Posiedzenie Rady Ministrów. Ministrowie omawiają pół roku rządów. Fot. PAP/Rafał Guz

Pół roku z nowym rządem: 250 mln euro z inwestycji, 500 plus i reforma armii

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 52

Ministrowie przedstawili swoje osiągnięcia po pierwszych sześciu miesiącach rządzenia. Beata Szydło przyznała, że nie udało się uniknąć błędów. Premier zamierza rozliczyć rząd PO-PSL po to, by politycy PiS nie poszli śladami swoich poprzedników.

Obowiązek władzy - rozliczać swoje obietnice i działania poprzedniego rządu

- Obowiązkiem władzy jest rozliczanie się z deklaracji, mówienie jasno o swych działaniach. Wiele udało się zrealizować, ale trzeba też wyciągać wnioski z błędów własnych i poprzedników - podkreśliła Beata Szydło. - Rozliczać będą nas obywatele - mówiła.

- Chcę przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu odbyła się dyskusja Sejmie, w której państwo uczestnicząc, przekazaliście naszym obywatelom informacje na temat tego, jaki stan państwa zastaliśmy, przejmując władzę w Polsce. I to jest obowiązek każdej władzy:rozliczać się ze swoich deklaracji, ale też mówić uczciwie i jasno o tym, jakie podejmowane są działania i rozliczać się z tych działań - tłumaczyła, dlaczego ministrowie przedstawili w Sejmie wyniki audytu po rządach PO-PSL.

- Ta służba jest naszym obowiązkiem, musimy zawsze pamiętać, dlaczego tutaj jesteśmy, w czyim imieniu sprawujemy swój mandat, czyje interesy reprezentujemy i musimy pamiętać, że to właśnie suweren, polski naród, polscy obywatele są tymi, którzy mają nas rozliczać z naszej pracy, a my winni jesteśmy im sprawozdanie z tego, co robimy i jakie działania podejmujemy - stwierdziła Szydło.

- Nie jest tak, że nie popełniamy błędów, czy nie podejmujemy działań, które wymagają pewnej korekty - przyznała szefowa rządu. Według Beaty Szydło, rząd musi wystrzegać się "marnotrawstwa pieniędzy", "egoizmu" i "pogardy dla wyborców" - czyli wszystkiego tego, co jej zdaniem charakteryzowało poprzednią władzę.

500 plus największym sukcesem premier Szydło

Jednym z największych sukcesów gabinetu Szydło jest program 500 plus - wskazywała Elżbieta Rafalska. Minister pracy i polityki społecznej, podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów, poinformowała, że do 10 maja złożono 2.3 mln wniosków o pomoc socjalną. Wydano prawie milion decyzji o wypłatę pieniędzy, a rodziny otrzymały do tej pory ponad milion świadczeń.

- Polityka rodzinna to inwestycja, inwestujemy w ludzi, budujemy silne państwo. Już pierwsze badania opinii publicznej wskazują, że Polacy wydadzą otrzymane świadczenie wychowawcze, inwestując je w dzieci. Lepiej wykształcone, odżywione czy leczone młode pokolenie to długoterminowa korzyść dla Polski - mówiła Rafalska.

Morawiecki chce Planu Odpowiedzialnego Rozwoju

Z kolei największy sukces w ministerstwie rozwoju to przyciągnięcie inwestorów do Polski - stwierdził Mateusz Morawiecki. - Zdecydowanie inaczej podchodzimy do przyciągania inwestorów zagranicznych. Miesiąc po miesiącu staramy się dopinać rozmowy, proponując konkretne rozwiązania tak, żeby tworzyć lepsze miejsca pracy, lepsze również z punktu widzenia rozwoju technologicznego - powiedział. Według ministra rozwoju, rządowi udało się pozyskać 250 mln euro z inwestycji i ok. 5 tysięcy nowych miejsc pracy. Za swój główny cel, Morawieckiuważa przebudowę polskiej gospodarki i wprowadzenie Planu Odpowiedzialnego Rozwoju.

- Rozmawiamy o wielu projektach, o których nie chciałbym jeszcze przesądzać, np. centralny port lotniczy w fazie zupełnie koncepcyjnej, jak również integracja spółek z sektora rolnego i przemysłu rolno-spożywczego - dodał minister rozwoju.

Macierewicz zapowiada zmiany kadrowe w MON

Z kolei zmiany kadrowe to, zdaniem Antoniego Macierewicza, największe osiągnięcia MON w ostatnich 6 miesiącach. Resort obrony będzie dążył do dalszego "przeprowadzenia naprawy systemu kierowania i dowodzenia siłami Rzeczypospolitej, przywracając zasadę jednolitego dowództwa Sił Zbrojnych RP" - ogłosił Macierewicz.

- MON skierowało do Sejmu i parlament uchwalił zmiany w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, znoszącą 12-letni limit dla służby kontraktowej, a przez to umożliwiające kontynuowanie służby doświadczonym żołnierzom, zwłaszcza szeregowym, oczywiście pod warunkiem zachowania zdrowotnych i fizycznych limitów - wymienił szef MON.

Cel reformy w wojsku to zwiększenie liczebności armii aż do 150 tys. żołnierzy. Macierewicz podkreślił, że dąży do "wzmocnienia siły zbrojnej polskiej armii, oparcia jej na współdziałaniu z sojusznikami, w tym na trwałej obecności wojsk NATO i Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance, zwłaszcza w Polsce".

- Zrealizowaliśmy postulat około 2 mln rodziców. Przywróciliśmy obowiązek szkolny od 7. roku życia. Od 1 września 2016 r. siedmiolatki mają obowiązek szkolny, a sześcioletnie dziecko będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w I klasie szkoły podstawowej; jeśli rodzic zadecyduje inaczej, pozostanie w przedszkolu - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska. 

Osiągnięcia resortu zdrowia

Szpitalne mapy potrzeb zdrowotnych, bezpłatne leki dla seniorów, działania naprawcze w obszarze informatyzacji - to niektóre osiągnięcia resortu zdrowia w pierwszym półroczu rządów PiS, o których mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.    

Celem zmian ma być m.in., jak mówił minister, „uwolnienie lekarzy i pielęgniarek i innych profesjonalistów medycznych od komputerów i papieru, by mogli skupić się na chorych i im poświecić większość czasu i uwagi”.

 Premier Beata Szydło pytała ministra, kiedy pacjenci będą mogli się spodziewać likwidacji NFZ. - Pierwsze założenia ustaw uda się przygotować jeszcze w lecie, najpóźniej jesienią, ale myślę, że to, na co pacjenci czekają tak naprawdę, to jest zwiększenie dostępu do lekarzy i ograniczenie kolejek - powiedział minister.

Wyraził nadzieję, że dzięki pracom m.in. nad koszykiem świadczeń gwarantowanych, "kolejki uda się w znaczący sposób ograniczyć jeszcze w tym roku". 

Reforma szkolnictwa wyższego

- Największy wysiłek w ciągu tych pierwszych sześciu miesięcy włożyliśmy w to, aby ograniczyć biurokrację - powiedział minister nauki Jarosław Gowin. Zaznaczył, że potrzebne są nowe rozwiązania systemowe, dlatego resort nauki rozpoczął pracę nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym. Do tych prac włączył środowisko akademickie.

Bezpieczeństwo Polski, odbudowa "solidarności regionu"

- Nie przewidzieliśmy zbyt wcześnie, że proponując tak istotną korektę w polityce zagranicznej spotkamy się z tak gwałtowną, negatywną reakcją, szczególnie na świecie - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski, podsumowując sześć miesięcy prac swego resortu.

W tym czasie - mówił - odbudowana została też "solidarność regionu". - Tworzymy koalicję państw Europy Środkowo-Wschodniej tak, aby Polska mogła być rzecznikiem interesów regionu zarówno w UE, jak i w NATO. Zgodnie z koncepcją śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego zbudowaliśmy dużą koalicję 16 państw, która leży na osi północ-południe w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Jako ważne kierunki współpracy regionalnej wskazał też Grupę Wyszehradzką(którą wraz z Polską współtworzą Czechy, Słowacja i Węgry) i państwa bałtyckie.

Minister powiedział, że odbudowane zostały relacje ze Stanami Zjednoczonymi, a "relacje z UE są oparte na stałym dialogu, na uczestnictwie w podejmowanych w Brukseli decyzjach".

- W ramach otwarcia na Wschód przeprowadziliśmy konsultacje w Moskwie, próbujemy utrzymać pragmatyczne relacje. Rozpoczęliśmy też proces normalizacji relacji z Białorusią - dodał Waszczykowski. 

Zobacz też:

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka