Premier Beata Szydło i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej. fot.PAP/Rafał Guz
Premier Beata Szydło i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej. fot.PAP/Rafał Guz

Ministerstwo Skarbu Państwa do likwidacji. Razem z nim NFZ

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 12

Rząd przyjął uchwałę o likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Przedstawiono też nową reformę, zgodnie z którą, w miejsce Narodowego Funduszu Zdrowia powstanie Urząd Zdrowia Publicznego.

Najważniejsze spółki Skrabu Państwa już nie pod nadzorem MSP

Premier Beata Szydło po posiedzeniu Rady Ministrów powiedziała, że MSP będzie funkcjonowało tylko do końca tego roku. Od stycznia 2017 r. jego obowiązki przejmie nowy podmiot. Podkreśliła, że likwidacja MSPbyła założona w programie rządu. Przyjetą uchwałę przedstawił minister skarbu Dawid Jackiewicz. Nie wiadomo, co zastąpi zlikwidowany resort skarbu. Szczegółowe informacje w ciągu najbliższych kilku tygodni. Nowy podmiot będzie sprawował nadzór nad najważniejszymi spółkami Skarbu Państwa. Wśród nich Jackiewicz wymieniał m.in. KGHM, Grupę Azoty, PLL LOT, PZU. Jak mówił, znajdą się też tam być może grupy związane z sektorem energetycznym, co - jak podkreślał - będzie zależało od współpracy z ministrem energii. Nowy podmiot ma dbać o wzrost wartości spółek Skarbu Państwa.

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) podkreśliło, że realizowana w poprzednich latach strategia MSP, nastawiona na prywatyzację i komunalizację mienia, powinna "ustąpić miejsca efektywnemu zarządzaniu majątkiem państwa, koncentrować się na profesjonalizacji i aktywizacji nadzoru właścicielskiego, a także wspierać działania zapewniające uzyskiwanie efektów synergii w celu budowania wartości tego majątku z myślą o przyszłych pokoleniach Polaków".

Wypowiedź premier Szydło o likwidacji MSP, źródło: TVN24/x-news

Rząd likwiduje NFZ. Ochrona zdrowia będzie finansowana z budżetu

Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie zlikwidowany- ogłosił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.  Będzie zastąpiony „systemem administrowanym przez struktury ministra zdrowia i Wojewódzkich Urzędów Zdrowia". Wojewódzkie Urzędy Zdrowia będą działać na zupełnie innych zasadach niż wojewódzkie oddziały NFZ. Po zmianie, która ma wejść w życie w 2018 r. ochrona zdrowia będzie finansowana bezpośrednio z budżetu państwa. Opiekę zdrowotną w Polsce ma zapewniać Narodowa Służba Zdrowia.

Nadzór nad działaniem całego systemu świadczeń zdrowotnych, refundacją leków, kontraktowaniem świadczeń wysokospecjalistycznych, a także nadzorem nad Wojewódzkim Urzędami Zdrowia czy ustalaniem ogólnopolskich warunków zawierania świadczeń będzie miał minister zdrowia.

Jednym z elementów reformy będzie utworzenie Urzędu Zdrowia Publicznego, mającego integrować system zarządzania zdrowiem publicznym. W jego skład weszłyby m.in. Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Urząd Zdrowia Publicznego odpowiadałby także za realizację Narodowego Programu Zdrowia. Środki na funkcjonowanie służby zdrowia zabezpieczy Państwowy Fundusz Celowy "Zdrowie". Będzie on częścią budżetu państwa.

Więcej funduszy na ochronę zdrowia i zmiana organizacji szpitali

Ma także nastąpić wzrost nakładów na ochronę zdrowia, ale będzie on rozłożony na kilka lat. Jak podaje resort, w 2025 r. mają one osiągnąć 6 proc. PKB. Nowy sposób finansowania będzie dotyczył także szpitali. Zamiast finansowania pojedynczych hospitalizacji i procedur otrzymają one ryczałt na leczenie pacjentów w określonych zakresach. Szpitale zostaną podzielone na trzy stopnie działalności, tworząc sieć placówek o różnych poziomach wykonywanych zakresów świadczeń. Szpital pierwszego stopnia będzie odpowiadał kilkuoddziałowemu szpitalowi powiatowemu, natomiast trzeci stopień będą tworzyły szpitale kliniczne i specjalistyczne.

Radziwiłł zaznaczył, że szpital odpowiedniej kategorii będzie miał gwarancję uzyskania kontraktu na określony zakres świadczeń pod warunkiem zapewnienia także ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Podkreślił, że szpitale będą musiały sprawozdawać się ze swojej działalności. - Jeśli okaże się że wykonuje tych świadczeń więcej z jakiegoś powodu i jest to uzasadnione, to w następnym roku budżet będzie skorygowany, podwyższony – powiedział Radziwiłł. – Planujemy że dla niektórych rodzajów świadczeń - porody i niektóre operacje np. ortopedyczne czy zaćmy prawdopodobnie sposób finansowania będzie zmodyfikowany i wynagradzanie będzie za wykonanie procedur – dodał.

Radziwiłł powiedział, że terminy prac nad projektami ustaw mogą się zmienić w efekcie planowanych konsultacji.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka