Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada ułatwienia dla firm i przedsiębiorców, fot. PAP/Jakub Kamiński
Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada ułatwienia dla firm i przedsiębiorców, fot. PAP/Jakub Kamiński

Wicepremier Morawiecki zapowiada konstytucję dla biznesu

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 52

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki zaprezentował pakiet 100 ułatwień dla polskich firm i przedsiębiorców, przygotowany przez jego resort. Pakiet przewiduje między innymi mniej uciążliwe kontrole i ochronę. Złagodzone mają być także przepisy prawa pracy.

"Konstyucja Biznesu" wsparciem dla przedsiębiorców 

Pakiet w postaci "Konstytucji Biznesu" - będzie przedstawiony na jesieni. - To będzie poszerzona wersja ustawy o swobodzie gospodarczej. Na pewno będziemy chcieli zaproponować mocne rozwiązania, które jeszcze dodatkowo upewnią przedsiębiorcę, że działa w ramach prawa i nie musi niepokoić się procesami, które dzisiaj jeszcze funkcjonują – mówił  Mateusz Morawiecki w TVP Info

- Chcemy niewidzialną rękę rynku wesprzeć poprzez widzialną rękę państwa; chcemy, by przedsiębiorcy tworzyli coraz to lepsze miejsca pracy - zadeklarował wicepremier.

Problemy polskich firm

Pakiet dla przedsiębiorców, zapowiadany w "Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" odpowiada na problemy, z którymi zmagają się dzisiaj polskie firmy. Zaliczył do nich m.in. ciągnące się w nieskończoność postępowania w urzędach, nieadekwatne do przewinień kary administracyjne, konieczność płacenia składek ZUS w stałej wysokości przez najmniejszych przedsiębiorców, czasochłonne odzyskiwanie długów przez wierzycieli, brak rozwiązań prawnych dla innowacyjnych start-upów, a także przepisów pozwalających na niezakłócone działanie firmy po śmierci właściciela.

Szef resortu rozwoju zwrócił uwagę, że w Polsce obowiązuje jeden z najdłuższych na świecie okresów przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej. Wynosi on 50 lat. Ministerstwo Rozwoju - jak podkreślił - chce, by pracodawcy mogli w pełni wykorzystywać systemy teleinformatyczne do prowadzenia akt i dokumentów pracowniczych. Okres ich przechowywania ma być skrócony z 50 do 7-10 lat.

Łagodniejsze przepisy prawa pracy

Morawiecki zapowiedział złagodzenie przepisów prawa pracy wobec małych firm. Obecne rozwiązania zniechęcają - jego zdaniem - tych przedsiębiorców do zatrudniania więcej niż 19 pracowników, gdyż wiąże się to z licznymi obowiązkami, w tym m.in. z utworzeniem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, przygotowaniem regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy. W efekcie - podkreślał - przedsiębiorcy unikają zwiększania zatrudnienia i stosują umowy cywilno-prawne zamiast umów o pracę.

Resort rozwoju proponuje zatem podniesienie z 20 do 50 pracowników progów, od których istniałby obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy. Ministerstwo przygotowuje też propozycje rozwiązań - tzw. pakiet dla wierzycieli - którego celem ma być łatwiejsze odzyskiwanie długów.

Wśród innych rozwiązań resort proponuje wprowadzenie m.in. nowych zasad ogólnych w Kodeksie Postępowania Administracyjnego, zapewniających m.in. rozstrzyganie wątpliwości faktycznych i prawnych na korzyść strony oraz ułatwień w sukcesji firm jednoosobowych. 

Nowy typ spółki kapitałowej

Szef resortu rozwoju zapowiedział ponadto koncepcję utworzenia nowego typu spółki kapitałowej. Miałaby ona łączyć zalety spółki z o.o. i akcyjnej. Chodzi o stosunkowo proste i mało kosztowne jej zakładanie, funkcjonowanie i likwidację oraz o łatwość obrotu jednostkami udziału w spółce i różnorodne możliwości ich uprzywilejowania.

Celem utworzenia nowego typu spółki - zdaniem wicepremiera - jest powstawanie większej liczby działających sprawnie polskich, innowacyjnych firm. Jednocześnie będą one mogły łatwiej niż obecnie pozyskać kapitał potrzebny do rozwoju działalności.

Potrzebne większe wpływy do budżetu

Szef resortu rozwoju mówił, że chce, by urzędnicy, administracja publiczna byli jak najbliżej problemów firm, w dobrym znaczeniu tego słowa. Zaznaczył, że chodzi o to, aby nie kontrolować np. sprzedawców handlujących truskawkami przy drogach, ale tych, którzy optymalizują podatki, tworząc różne schematy, w wyniku czego mamy ubytek w dochodach budżetu.

Morawiecki podkreślił, że jedną z trudnych spraw do rozwiązania jest ponowne doprowadzenie do tego, żeby wpływy podatkowe budżetu stanowiły 16-17 proc. PKB, jak to było 8-9 lat temu. Zauważył, że dziś PIT, VAT i CIT dają 13,5-14 proc. PKB. - W związku z tym nie bardzo możemy sobie pozwolić na kilka działań, na które mamy wielką ochotę, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że one spowodowałyby ubytek w budżecie. W związku z tym toczymy dialog z Ministerstwem Finansów i myślę, że będziemy w stanie też za kolejnym obrotem tego kołowrotka naszych pakietów uproszczeniowych zaproponować pewne rozwiązania - zadeklarował.

Zmiany w podatkach

MR wraz z Kancelarią Premiera prowadzi ponadto prace nad wprowadzenie podatku od przychodu dla najmniejszych firm zamiast ustalania dochodu i opłacania osobno podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Chodzi m.in. o zmniejszenie szarej strefy. Mówiąc o walce z szarą strefą wicepremier wyjaśnił, że obniżany jest dopuszczalny pułap zapłaty w gotówce. – Jeżeli zaproponujemy rozwiązania dla małych firm, a takich które mają obroty roczne do 30 tysięcy jest powyżej 300 tysięcy, myślę że część z nich uda się wyciągnąć z szarej strefy – powiedział.   

Propozycje resortu pozytywnie ocenili Pracodawcy RP. W przesłanym w czwartek komentarzu podkreślili, że rozwiązania dotyczące deregulacji prawa pracy są słuszne i zmierzają w dobrym kierunku.

źródło PAP/IAR

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka