Lech Wałęsa chce publicznej debaty na temat "Bolka", fot. Flickr/MEDEF
Lech Wałęsa chce publicznej debaty na temat "Bolka", fot. Flickr/MEDEF

Będzie publiczna debata IPN - Wałęsa ws. TW "Bolka"

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 25

IPN przyjął propozycję Lecha Wałęsy zorganizowania publicznej debaty na temat działalności agenta SB o pseudonimie "Bolek". Były prezydent ma dość oskarżeń.

Wałęsa pisze do IPN ws. "Bolka"

Zwracam się z uprzejmą prośbą do gdańskiego oddziału IPN o zorganizowanie spotkania udzielających się publicznie pisarzy i ekspertów od tzw. Bolka (tj. ok. 10-15 osób w tym reżyser Braun) ze mną i otwartą nagrywaną dyskusję. Warunkiem jedynym jaki stawiam to: po każdym zadanym pytaniu, czy wypowiedzi będę miał możliwość odniesienia się do słów rozmówcy i odpowiedzi. Czekam na termin takiego spotkania" - napisał Lech Wałęsa w liście do gdańskiego IPN. Do podjęcia takiego kroku skłonił go incydent w czasie świąt Bożego Narodzenia. "Jak pan się czuje w kościele jako współpracownik i agent, kablujący na swoich kolegów?" - uslyszał były prezydent po wyjściu z kościoła.

Aktualizacja: Wałęsa: To, co się dzieje w Polsce wymaga, by bronić wolności 

Współpraca lidera "Solidarności" z SB

Wałęsa zapowiedział, że ujawni nieznane dotąd dokumenty, świadczące o tym, że nie współpracował z bezpieką. Badacze IPN są przekonani, że współpraca z SB miała miejsce w latach 1970-1976, a robotnikowi Stoczni Gdańskiej nadano pseudonim "Bolek". Młody robotnik miał w szczegółach opisywać sylwetki i działania kolegów z pracy. Przypadek Wałęsy opisali w publikacji "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk. Udokumentowali również, że akta z teczki pracy "TW Bolek"były przez administrację prezydenta wypożyczane i nigdy nie zwrócone do archiwum. Po wydaniu książki rozpętała się awantura, a Wałęsę bronił m.in. premier Donald Tusk. Pierwsze informacje o współpracy przywódcy "Solidarności" z SB podał zespół Antoniego Macierewicza z MSW w 1992 r., gdy ujawniono na mocy uchwały Sejmu listę osób, zarejestrowanych jako TW.

 Czy dojdzie do debaty o TW "Bolku"?

Historycy IPN twierdzą, że do debaty o TW "Bolku" dojdzie najwcześniej w marcu. Prawdopodobnie pojawią się na niej Cenckiewicz i Gontarczyk. Wałęsa nie ma nic przeciwko, by w dyskusji uczestniczył Grzegorz Braun, autor dokumentu filmowego "Plusy dodatnie, plusy ujemne".

Aktualizacja: IPN: Wszczęto śledztwo ws. fałszerstw w teczce TW "Bolka"

Źródło: ipn.gov.pl, onet.pl

GW

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka