Trybunał Konstytucyjny orzekał w 5-osobowym składzie, fot. PAP/Paweł Supernak
Trybunał Konstytucyjny orzekał w 5-osobowym składzie, fot. PAP/Paweł Supernak

Wyrok TK w sprawie zasad wyboru prezesa Trybunału

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 192

Zasady wyłaniania kandydatów na prezesa TK są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wniosek o uznanie niekonstytucyjności tych zasad wynikających z obecnej ustawy złożyli posłowie PO i Nowoczesnej. 

Trybunał orzekał w 5-osobowym składzie. Wiadomo, że sędziowie nie byli zgodni. Ostatecznie uznali za zgodne z konstytucją dwa zaskarżone zapisy - o tym, że Zgromadzenie Ogólne TK przedstawia prezydentowi trzech kandydatów na prezesa (i wiceprezesa) TK oraz że sędzia ma tylko jeden głos i może głosować tylko na jednego kandydata - ten drugi zapis rozumiany w zakresie, w jakim nie odnosi się do uchwały ws. kandydatur na prezesa (i wiceperezesa).

Jednogłośnie umorzono sprawę trzeciego zaskarżonego zapisu - że sędzia może zgłosić jako kandydata siebie albo innego sędziego

Argumenty posłów PO i Nowoczesnej

Kamila Gasiuk-Pihowicz mówiła przed TK, że zaskarżony przepis to bezprawna próba naruszenia konstytucyjnego porządku RP. Dodała, że dotychczasowa procedura gwarantowała, iż kandydatami zostawali sędziowie mający szacunek i poparcie sędziów, a dziś prezesem może zaś zostać sędzia, który cieszy się wyłącznie własnym poparciem. Według niej ciężar decyzji przesunięto ze Zgromadzenia Ogólnego w stronę prezydenta, pozbawiając ZO jego konstytucyjnej kompetencji.

- Ustawodawca ma prawo ustalać zasady procedowania w TK, ale z poszanowaniem zasady trójpodziału władz oraz odrębności i niezależności TK – dodał poseł Borys Budka (PO). Według niego prezydent powołuje, ale nie wybiera prezesa TK.

Bunt sędziów wybranych przez obecny Sejm

Rozprawa miała się zacząć o 9.00 w pełnym składzie (zgodnie z ustawą, taki skład bada ustawę o TK). Jednak troje sędziów wybranych przez obecny Sejm - Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski - odmówiło udziału w rozprawie, dopóki nie będą do niego włączeni sędziowie niedopuszczani do orzekania - Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch.

Cała szóstka wydała oświadczenie, w którym powołuje się na zapis ustawy i konstytucji, że TK składa się z 15 sędziów. Dziennikarzom powiedzieli, że ich zachowanie nie jest bojkotem, lecz niezgodą na łamanie prawa przez prezesa TK.

Rozprawa z opóźnieniem

Rozprawa zaczęła się w końcu o godz. 12.30. Prezes TK Andrzej Rzepliński ogłosił, że zarządził rozpoznanie wniosków PO i N w składzie pięciu sędziów (w składzie nie ma żadnego sędziego wybranego przez obecny Sejm).

Rzepliński powiedział, że skoro troje sędziów odmówiło dzisiaj realizacji obowiązku wzięcia udziału w rozprawie, a więc wykonania zadań sędziego konstytucyjnego", to w tej sytuacji on jako prezes Trybunału - mając na względzie konstytucyjny obowiązek czuwania nad realizacją przez TK jego głównego zadania, jakim jest obrona nadrzędności konstytucji w całym porządku prawnym - zarządził rozpoznanie niniejszej sprawy w składzie 5-osobowym.

Komentując sytuację premier Beata Szydło powiedziała, że ma nadzieję, że uda się doprowadzić do tego, że Trybunał Konstytucyjny będzie mógł spokojnie pracować. "I że prezes Trybunału przestanie uprawiać politykę i że będziemy mogli powiedzieć, że wróciła równowaga".

Nowe zasady wyboru prezesa i wiceprezesa TK

Zgodnie z ustawą z 22 lipca, prezydent powołuje prezesa i wiceprezesa TK spośród trzech kandydatów przedstawianych mu przez ZO (wg poprzedniej ustawy było dwóch kandydatów). Kadencja obecnego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego kończy się 19 grudnia.

Zgłoszony 26 października przez PiS projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK - nad którym pracuje Sejm - nie precyzuje liczby kandydatów na prezesa. Według projektu, ZO ma przedstawiać prezydentowi wszystkich kandydatów, którzy otrzymaliby co najmniej 5 głosów.

źródło PAP

ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka