Marszałek Marek Kuchciński podczas posiedzenia Sejmu, fot. PAP/Leszek Szymański
Marszałek Marek Kuchciński podczas posiedzenia Sejmu, fot. PAP/Leszek Szymański

Koniec prac nad nową ustawą o TK. PO chce odwołać marszałka Kuchcińskiego

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 61

Sejm poparł senackie poprawki do nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Teraz trafi ona do prezydenta. Głosowania nie obyły się bez awantur. PO zapowiedziała złożenie wniosku o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. 

Marszałek Sejmu knebluje posłów?

Podczas debaty posłowie Nowoczesnej wzywali organy samorządu prawniczego, by wyciągnęły konsekwencje wobec posłów PiS - prawników, którzy głosowali za zmianami w sprawie TK. Posłowie PiS odpowiadali, że każdy z wybranych posłów ma wolny mandat, a takie deklaracje podczas głosowań stanowią pogróżki, które - według Marka Suskiego (PiS) - należy zgłosić do prokuratury, jako groźby karalne.

Marszałek Kuchciński zarzucił posłom Nowoczesnej utrudnianie obrad i zagroził zablokowaniem możliwości zadawania kolejnych pytań i zgłaszania wniosków formalnych, do końca głosowań w sprawie poprawek do ustawy o TK. W reakcji na tę decyzję marszałka z ław opozycji rozległy się okrzyki: "cenzura".

PO złoży wniosek o odwołanie Kuchcińskiego

- My nie chcemy kierować pana do komisji regulaminowej, panie marszałku. Klub Platformy bezpośrednio po głosowaniu złoży wniosek o pana odwołanie - oświadczył na to Sławomir Neumann. 

O prawo do zadawania pytań i wyrażania opinii zaapelował także szef klubu PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Nie uczynicie z tego Sejmu niemego - mówił i proponował przekazanie prowadzenia obrad jednemu z wicemarszałków i "przywrócenie stosowania regulaminu".

- Muszę stwierdzić, że wprowadzacie państwo obstrukcję pod obrady Sejmu - odpowiedział, zwracając się do posłów opozycji, Kuchciński i kontynuował prowadzenie głosowań. 

Po raz kolejny "widzieliśmy kneblowanie ust opozycji" i narzucanie "absurdalnych zachowań" posłom przez marszałka Kuchcińskiego - komentował Grzegorz Schetyna.

- Każdy poseł ma takie samo prawo, by reprezentować wyborców i Rzeczpospolitą i to prawo jest systematycznie odbierane przez marszałka Kuchcińskiego - powiedział, uzasadniając wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu.

Sejm głosował tak jak chciała komisja

Posłowie głosowali zgodnie z rekomendacją sejmowej komisji sprawiedliwości i przyjęli 26 z 27 senackich poprawek. Są to m.in.: by prezydent nie mógł wnosić o rozpatrzenie sprawy w TK poza kolejnością wpływu; by skreślić wymóg zgody prezydenta na usunięcie sędziego z TK, jeśli tak orzekł sąd dyscyplinarny TK oraz by prezydent powoływał prezesa TK spośród trzech kandydatów, a nie "co najmniej trzech".

Ponadto zaakceptowano poprawki by prezes TK mógł pominąć zasadę badania spraw w kolejności wpływu, gdy chodzi o ochronę wolności, praw obywatela, bezpieczeństwa państwa i porządku konstytucyjnego - choć na wniosek 5 sędziów mógłby to rozważyć ponownie oraz by wydrukować wyroki TK wydane przed 20 lipca - z wyjątkiem tych dotyczących aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą (co oznacza, że nie będzie publikowany wyrok TK z 9 marca o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia ub.r.). Przyjęto też poprawkę przywracającą możliwość przyłączania się RPO do każdej sprawy w TK.

Według PiS ustawa przecina spory wokół TK. Zdaniem opozycji tryb pracy nad nią naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Zobacz także

Aktualizacja: Kuchciński nadal marszałkiem. Sejm odrzucił wniosek PO

źródło PAP
ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka