Jean-Marc Ayrault (drugi z prawej) i Frank-Walter Steinmeier (drugi z lewej), fot. PAP/EPA/KAY NIETFELD
Jean-Marc Ayrault (drugi z prawej) i Frank-Walter Steinmeier (drugi z lewej), fot. PAP/EPA/KAY NIETFELD

Wizja UE wg Francji i Niemiec - tylko w ramach strefy euro

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 60

Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec Jean-Marc Ayrault i Frank-Walter Steinmeier przedstawili swoją wizję rozwoju Unii Europejskiej. UE ma stać się unią polityczną, ze wspólną walutą, gospodarką i systemem obronnym. Dokument pt. „Silna Europa w świecie niepewności” powstał w reakcji na brytyjskie referendum. 

Polityka zagraniczna i polityka bezpieczeństwa UE

W dokumencie czytamy, że tylko "UE zapewnia unikalne i niezbędne ramy dla wolności, dobrobytu i bezpieczeństwa w Europie, dla kształtowania pokojowych i wzajemnie korzystnych relacji między jej narodami i dla wnoszenia wkładu w pokój i stabilizację na świecie".

Główne wyzwania to zapewnienie bezpieczeństwa swoim obywatelom w obliczu rosnących zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych, ustanowienie stabilnych ram współpracy do zajmowania się napływami migrantów i uchodźców, ożywienie gospodarki, poprzez konwergencję i trwały, kreujący miejsca pracy rozwój oraz dążenie do sfinalizowania Unii Gospodarczej i Walutowej. Zintegrowana polityka zagraniczna i polityka bezpieczeństwa UEmają łączyć wszystkie unijne instrumenty polityczne.

-Francja i Niemcy są oddane wspólnej wizji Europy jako unii bezpieczeństwa, opartej na solidarności i wzajemnej pomocy między państwami członkowskimi - czytamy w dokumencie. Dlatego proponują Europejskie Porozumienie Bezpieczeństwa (European Security Compact), obejmujące wszystkie aspekty bezpieczeństwa i obronności na szczeblu europejskim, m.in. skuteczniejsze planowanie i przeprowadzanie operacji cywilnych i militarnych, powołanie europejskiego programu badań obronnych, który wspierałby innowacyjny przemysł europejski.

W razie potrzeby państwa UE powinny rozważyć ustanowienie stałych sił morskich do obrony granic, wspólny wywiad i korpus obrony cywilnej. Według niemiecko-francuskiej propozycji powinna nastąpić także integracja prawa karnego państw członkowskich, by móc łatwiej zwalczać terroryzm czy przestępczość zorganizowaną. Autorzy wskazują też na potrzebę wspólnej europejskiej polityki azylowej i migracyjnej. Podkreślają, że ciężar migracji powinien być równo rozłożony między państwa członkowskie. 

Unia gospodarcza i walutowa

W części dokumentu poświęconej unii gospodarczej i walutowej Ayrault i Steinmeier podkreślają m.in., że dzięki euro integracja europejska jest nieodwracalna i wszystkie państwa powinny się zintegrować w ramach wspólnej unii walutowej. 

Ayrault i Steinmeier zapowiadają, że Francja i Niemcy „będą promować bardziej spójną i bardziej asertywną Europę na scenie światowej”. Choć szanują "różne poziomy ambicji państw", to "Europa lepiej sprosta oczekiwaniom europejskich obywateli”.

Komentując dokument wiceszef MSZ Konrad Szymański zwrócił uwagę, że "są to stare tezy o konieczności głębokiej integracji strefy euro".

- To nie jest właściwe rozwiązanie, chociażby dlatego, że w samej strefie euro nie ma zgody co do treści takiej integracji. Południe chce transferów i podzielenia się długiem z Północą, na co nie ma zgody w Berlinie. Takie scenariusze przybliżają tylko dalszą dekompozycję UE - podkreślił.

Jutro rozpocznie się szczyt szefów państw i rządów Unii Europejskiej w związku z czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem ich kraju z UE. Liderzy instytucji unijnych oraz politycy niektórych krajów członkowskich oczekują, że nastąpi to tak szybko jak to możliwe.

Według unijnych źródeł premier Wielkiej Brytanii David Cameron nie zgłosi jednak jeszcze wniosku w sprawie wystąpienia jego kraju ze Wspólnoty.

źródło © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.PAP

ja

 

Zobacz też:

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka