Frans Timmermans i Beata Szydło. Fot. PAP
Frans Timmermans i Beata Szydło. Fot. PAP

Kolejna rezolucja i debata o Polsce? Komisja Europejska naciska na rząd PiS

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 63

Parlament Europejski zamierza przeprowadzić kolejną debatę o sytuacji politycznej w Polsce, łącznie z przyjęciem rezolucji. Komisja Europejska oczekuje na uwagi od rządu do opinii o praworządności.

Będzie debata na temat kryzysu wokół TK

Debata na temat kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego zaplanowana jest w lipcu. Tak zdecydowali przewodniczący frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. Konkretne ustalenia zapadną kilka dni przed sesją plenarną, która odbędzie się między 4 a 7 lipca.

Na kolejną debatę o sytuacji w Polsce nie zgodzili się europosłowie z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - do niej należy też PiS. Nie tylko sprawa TK byłaby analizowana podczas dyskusji na forum europarlamentu, ale również reforma mediów i ustawa "inwigilacyjna". Zapisami tej ostatniej zaniepokojeni są deputowani PE, a do rządu swoje uwagi skieruje Komisja Wenecka.

Zbyt duże upranienia służb specjalnych

Zdaniem międzynarodowych prawników, służby specjalne uzyskają zbyt duże uprawnienia dzięki projektowi PIS. Ostatnia rezolucja, dotycząca Polski, została przyjęta 13 kwietnia. Wszystko wskazuje na to, że nie była ostatnią.

Z kolei Komisja Europejska naciska na polski rząd ws. uwag do opinii na temat praworządności, którą rząd poznał na początku czerwca. - Opinia w sprawie praworządności została skierowana do polskiego rządu, który został też poproszony o przekazanie swoich uwag możliwie najszybciej. Opinia została przyjęta 1 czerwca, więc oczekiwalibyśmy, że uwagi otrzymamy jeszcze w tym miesiącu - oświadczyła rzecznik Komisji Europejskiej, Mina Andreewa.

Ostateczny krok w sprawie TK- sankcje dla Polski

Frans Timmermans, doceniając postęp w dialogu z premier Beatą Szydło, uznał, że kompromisowe postulaty PiS ws. Trybunału Konstytucyjnego nie są wystarczające. Jeśli nic się nie zmieni, kolejnym etapem procedury jest wydanie przez KE zaleceń z określonym terminem rozwiązania konkretnych problemów. Ostatecznym krokiem jest nałożenie sankcji na państwo członkowskie - z poparciem wszystkich krajów.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Zobacz też:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka