Prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda.

Nowy projekt Andrzeja Dudy na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 85

Projekt ustawy o Narodowych Obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę jest już gotowy. Prezydent powoła specjalny komitet, który będzie promował to święto i idee niepodległościowe w kraju i za granicą.

100. rocznica odzyskania wolności

Huczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości będziemy obchodzić w 2018 roku. Z tej okazji Andrzej Duda przygotował projekt ustawy i powoła komitet uroczystości.

- Komitet będzie promował idee odzyskania niepodległości w kraju i za granicą, będzie także inicjował w tym zakresie współpracę między organami władzy państwowej, organami samorządu terytorialnego, kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi, wszelkimi organizacjami społecznymi, które będą chciały brać udział w obchodach - poinformował w programie I Polskiego Radia,

Obchody 11 listopada

W Święto Niepodległości 11 listopada prezydent wziął udział w uroczystej Mszy Św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Po liturgii, wręczył odznaczenia państwowe dla zasłużonych w różnych dziedzinach w Belwederze.

- Proszę żebyście działali, proszę żebyście kształcili, wspierali młode pokolenia, tak by młodzi ludzie wzorowali się na was, żebyście cały czas byli dla nich autorytetem, może niedoścignionym, ale takim, do którego warto dążyć, do którego warto się zbliżać, tak działać dla Rzeczypospolitej - zwrócił się do odznaczonych sportowców, biznesmenów i przedstawicieli nauki.

Dzisiaj płk Ryszard Kukliński został nominowany do grona generałów. W święto nie zaplanowano innych nominacji generalskich - uroczystości po konsultacjach Pałacu Prezydenckiego z MON przeniesiono na 29 listopada.

- To z całą pewnością człowiek, który był rycerzem naszej niepodległości - mówił Andrzej Duda o Ryszardzie Kuklińskim. - Tej niepodległości najnowszej, którą tak naprawdę znów odzyskaliśmy na przełomie 89 i 90 roku, wtedy, gdy udało nam się wyjść z sowieckiej strefy wpływów - dodał. Podkreślając wielkie zasługi pułkownika w historii Polski, prezydent przypomniał o wielkiej cenie, którą zapłacił wojskowy. - Zapłacił nie tylko cenę wygnania. Zapłacił cenę nie tylko wyroku śmierci, który komunistyczny sąd wydał na niego. Zapłacił nie tylko cenę degradacji, ale zapłacił także cenę życia swoich najbliższych w do dziś nie do końca wyjaśnionych okolicznościach - mówił.

Prezydent uczestniczył na odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tam ponownie przemawiał, odnosząc się do sporów o sprawę polską. - Niepodległość była dorobkiem pokoleń, dorobkiem tych, którzy krzyknęli "nie" wobec postawy, jaką prezentowali ludzie związani z konfederacją targowicką, których nazywano zdrajcami Polski, agenturą, korupcją, sprzedajnością i prywatą, nieliczącą się z interesami polskiego państwa i polskiego narodu - wspominał.

Wspólny marsz w 2018 roku

Andrzej Duda przypomniał słowa "Marszu Polonii", pieśni, wywodzącej się z Mazurka Dąbrowskiego. - Tę pieśń z tęsknotą, wzruszeniem i marzeniem o odrodzeniu ojczyzny, śpiewali Polacy w XIX i na początku XX wieku za oceanem. I stało się: spełniło się marzenie ich i wszystkich tych, którzy mieszkali na polskich ziemiach zagarniętych przez zaborców - stwierdził.

Część przemówienia Andrzej Duda poświęcił marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który uważał, że wojna między zaborcami przyniesie Polsce wolność. - Kiedy Piłsudski zorientował się, że zaborcy słabną i wybijają się nawzajem na frontach I wojny, szybko pomyślał, że Polska może być całkowicie wolna, niepodległa i suwerenna - przypomniał.

Prezydent liczy na wspólny pochód wszystkich środowisk politycznych w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. - Wierzę, że dzięki temu może już za rok, ale przede wszystkim w tym roku wielkiej rocznicy - w 2018 r., nie tylko będziemy mogli uczestniczyć w jednych uroczystościach obchodów 100. rocznicy niepodległości, ale że będziemy mogli wszyscy razem pójść w jednym marszu. W jednym marszu ku czci niepodległej, suwerennej i wolnej Polski - zaapelował.

Po godz. 13 rozpoczął się marsz pododdziałów z placu Piłsudskiego do Muzeum Wojska Polskiego.

Ostatnim punktem święta będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Świdniku, gdzie przyjedzie Andrzej Duda. W piątek ulicami Warszawy przejdą marsze: narodowców, KOD i środowisk antyprawicowych.

Źródło: Polskie Radio, PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka