Ryszard Kukliński otrzymał pośmiertny awans generalski.
Ryszard Kukliński otrzymał pośmiertny awans generalski.

Ryszard Kukliński doceniony przez Andrzeja Dudę

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 121

Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie gen. Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady - poinformował Marek Magierowski. Wniosek w tej sprawie złożył kilka miesięcy temu Antoni Macierewicz.

Kukliński generałem

- To się należy Ryszardowi Kuklińskiemu, to się należy też polskiej armii - mówił w lutym szef MON na łamach "Gazety Polskiej Codziennie". Antoni Macierewicz jest pierwszym ministrem obrony w III RP, który dążył do odznaczenia gen. Ryszarda Kuklińskiego. Wniosek o awans generalski trafił do prezydenta w lutym 2016 roku. Do października trwały w Kancelarii Prezydenta analizy opinii prawnych.

Ostateczną decyzję przekazał Marek Magierowski na Twitterze: - Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie płk. Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady - na wniosek Ministra Obrony Narodowej - napisał dyrektor biura prasowego w Kancelarii Prezydenta.

Jack Strong

Ryszard Kukliński piął się po szczeblach kariery w Ludowym Wojsku Polskim, zyskując zaufanie m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka. W latach 70. nawiązał kontakt z CIA, Przekazywał amerykańskim służbom strategiczne plany wojsk Układu Warszawskiego, informował o planach wprowadzenia stanu wojennego w PRL. Raporty składał pod pseudonimem "Jack Strong". Jego ucieczka do Berlina Zachodniego w 1981 r. była jedną z największych klęsk komunistycznych służb wojskowych i Czesława Kiszczaka. Władza ludowa skazała generała Kuklińskiego na śmierć, który to wyrok uchylono w latach 90.

Kukliński do końca życia ukrywał się w Stanach Zjednoczonych. W niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach stracił dwóch synów - Waldemara i Bogdana. Kukliński zmarł w 2004 roku, został pochowany na Cmentarzu Wojskowych na Powązkach. O jego losach opowiada polski film Władysława Pasikowskiego pt. "Jack Strong".

O awans generalski dla Ryszarda Kuklińskiego od lat apelowały środowiska konserwatywne, w tym Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. Przeciwnicy Kuklińskiego - w tym Jaruzelski i Kiszczak - zarzucali mu zdradę Polski na rzecz obcego imperium i dezercję.

Zobacz też:

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura