Parlament Europejski, fot. Wikimedia Commons
Parlament Europejski, fot. Wikimedia Commons

PE: Będzie debata i rezolucja o Polsce. PiS: To atak na polski rząd

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 61

We wtorek w Strasburgu znów odbędzie debata o Polsce, a w środę głosowanie nad rezolucją na ten temat - postanowili przedstawiciele większości frakcji w Parlamencie Europejskim.  Europoseł PiS uważa, że to "motywowany ideologicznie atak na polski rząd".

Będzie debata o Polsce i rezolucja krytyczna wobec Polski

- Konferencja przewodniczących rozmaitych frakcji w PE zdecydowała dzisiaj o tym, że będzie znowu i debata o Polsce, i rezolucja krytyczna wobec Polski. Tego złego, co się dzieje w Polsce, nie da się po prostu ukryć. To jest naiwne złudzenie, że można oszukiwać opinię publiczną na Zachodzie - komentował europoseł PO Janusz Lewandowski na konferencji prasowej w PE.

Polityk tłumaczył, że to wynik troski "naszych przyjaciół, którzy zawsze reagowali w potrzebie, gdy coś złego działo się w Polsce", ponieważ dochodzi do nadużyć, które niszczą dorobek poprzedniego pokolenia i polską demokrację.

Projekt rezolucji o sytuacji w Polsce dotyczy przede wszystkim kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, ale też odnosi się do innych ustaw i spraw, które niepokoją jej autorów, w tym sytuacji mediów publicznych, ustawy o policji, o prokuraturze, o służbie cywilnej czy też planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej i praw kobiet.

W Polsce nie ma problemów z demokracją

- Planowana debata i ewentualna rezolucja to kolejny motywowany ideologicznie atak na polski rząd. W Polsce nie ma problemów z demokracją - oświadczył europoseł PiS Tomasz Poręba po decyzji liderów grup politycznych w PE.

- Dziś w Polsce mamy pierwszy od upadku komunizmu rząd pozwalający na samodzielne sprawowanie władzy. Działają niezależne media, z których wiele jest władzom nieprzychylnych - dodał europoseł PiS

Poręba wyliczał, że rząd opublikował 21 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, prowadził dialog z Komisją Europejską oraz powołał otwartą również dla opozycji grupę ekspertów, która odpowiedziała na zalecenia Komisji Weneckiej i zaproponowała zmiany w prawie mające zażegnać obecny konflikt wokół TK.

Zdaniem Poręby pomimo przyjęcia nowej ustawy o TK "naciski na Polskę nie ustają", a nawet są coraz silniejsze. Europoseł zarzucił też większości w PE i Komisji Europejskiej, że w trakcie rządów PO i PSL instytucje te ani razu nie zareagowały "na rażące przykłady łamania podstawowych wolności i zasad demokratycznych".

Za debatą i głosowaniem nad rezolucją o Polsce opowiedziały się frakcje chadeków (EPP - EPL), socjalistów, liberałów, Zieloni oraz Zjednoczona Lewica Europejska. Przeciw była frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, oraz eurosceptycy.

Natomiast 12-13 września złoży wizytę w Polsce delegacja Komisji Weneckiej. Jak poinformował rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos, na czele delegacji stanie wiceprzewodniczący KW Kaarlo Tuori z Finlandii.

Na posiedzeniu plenarnym Komisji Weneckiej 14-15 października ma zostać wydana opinia na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

źródło PAP

Zobacz także

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka