Premier Węgier Viktor Orban i premier Serbii Alaksandar Vucic, fot.  	PAP/EPA/KOCA SULEJMANOVIC
Premier Węgier Viktor Orban i premier Serbii Alaksandar Vucic, fot. PAP/EPA/KOCA SULEJMANOVIC

Viktor Orban "Człowiekiem Roku" Forum Ekonomicznego w Krynicy

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 10

Premier Węgier Viktor Orban ma w tym roku otrzymać tytuł "Człowieka Roku" podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy - dowiedział się portal money.pl. W ubiegłym roku tytuł ten trafił do Jarosława Kaczyńskiego. 

To na razie nieoficjalne wiadomości. Poza nim na giełdzie nazwisk do nagrody są papież Franciszek, lider KOD Mateusz Kijowski, trener reprezentacji Polski w piłce nożnej Adam Nawałka czy przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.

Debata z udziałem premierów 

Orban przyjechał do Krynicy na spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Weźmie udział w debacie pt. „Europa środkowa i wschodnia – czy może mówić jednym głosem”, z udziałem premierów: Polski – Beaty Szydło, Czech – Bohuslava Sobotki, Słowacji – Roberta Fico oraz Ukrainy – Wołodymyra Hrojsmana. Wieczorem odbędzie również panel z udziałem Orbana i Jarosława Kaczyńskiego. W planach jest też spotkanie w cztery oczy premiera Węgier z prezesem PiS. 

Orban znany jest z bezkompromisowych, czasami kontrowersyjnych reform, które przeprowadził po wygranych w 2010 roku wyborach parlamentarnych na Węgrzech, m.in. likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych, obniżki podatków dla najbiedniejszych. Z drugiej strony podatek od towarów i usług, czyli tzw. VAT, Orban podniósł z 25 do 27 proc. - to najwyższa stawka w Europie.

Regulacje i elastyczność oraz patriotyzm w gospodarce

Krynickie forum zainaugurowała  sesja plenarna „Stabilna gospodarka w niestabilnych czasach”. Uczestnicy debaty wskazywali, że w niepewnej gospodarce ważna jest m.in. elastyczność działania, mądre regulacje i otwartość na innowacje.

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, wskazywał, że redukowanie niepewności w gospodarce wymaga połączenia dobrych regulacji w sferze makroekonomicznej, fiskalnej i monetarnej, a jednocześnie elastyczności działania firm, pozwalającej im szybko reagować na wyzwania rynkowe.

Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz zwrócił uwagę na potrzebę kierowania się ideą „nowoczesnego patriotyzmu gospodarczego”, rozumianego jako program uczciwego i świadomego promowania własnej gospodarki i firm. Zadeklarował też otwartość Polski na współpracę z podmiotami zagranicznymi oraz na inwestycje zagraniczne. 

Poprawa jakości życia obywateli i nierównowaga ekonomiczna

Unijny komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis podkreślił, że „podstawowym imperatywem” UE powinna być poprawa jakości życia obywateli. Jego zdaniem Komisja Europejska nie może być tylko „policjantem pilnującym traktatów”. Zapewnił, że KE „nie zajmuje się interesami korporacji, zapominając o problemach zwykłych obywateli UE”. 

Prezes Geopolitical Intelligence Services książę Michael von Liechtenstein przyznał, że w Europie widoczna jest nierównowaga ekonomiczna. W tym kontekście wicepremier Morawiecki zwrócił uwagę, iż w wielu europejskich państwach zgromadzono ogromne nadwyżki, przede wszystkim w majątku – np. majątek przeciętnego Włocha w przeliczeniu na głowę mieszkańca jest sześć razy większy niż majątek statystycznego Polaka.

Konkurencyjność, innowacyjność i sektor energetyczny

Prezes Innogy Polska Filip Thon zwrócił z kolei uwagę, że Europa choć jest obecnie w trudnej sytuacji, to ma przyszłość, muszą zostać spełnione tylko trzy warunki: - Pierwszym jest konkurencyjność i wyższa produktywność, drugim innowacyjność. Trzecim, moim zdaniem, kluczowym warunkiem jest sektor energetyczny. Trwała energetyka, która jest przystępnie wyceniona dla obywateli i firm to fundament zdrowej gospodarki – powiedział prezes.

W dyskusji powtarzały się dwa pojęcia: elastyczność i szybkość podejmowania decyzji. Elastyczność to m.in. kwestia różnorodności, którą trzeba zagospodarować, również w kontekście świata pracy. Potrzebne są nowe umiejętności, musimy radzić sobie z nowymi trendami” - podsumował dyrektor generalny General Electric International na Europę Środkowo-Wschodnią Peter Stracar.

Udział w XXVI Forum Ekonomicznym w Krynicy zapowiedziało ponad 3 tys. osób z ok. 50 krajów – wśród nich premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, przedstawiciele polskiego rządu oraz dwaj unijni komisarze: ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności oraz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu. W ciągu trzech dni trwania forum zaplanowano sześć sesji plenarnych oraz ponad 150 paneli dyskusyjnych, wykładów i debat. 

źródło: money.pl, PAP

ja

zobacz:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka