Sztab AfD po wygranej. Drugi z prawej Leif-Erik Holm, fot. PAP/EPA/DANIEL BOCKWOLDT
Sztab AfD po wygranej. Drugi z prawej Leif-Erik Holm, fot. PAP/EPA/DANIEL BOCKWOLDT

To może być początek końca rządów Merkel. AfD wygrała z CDU w Meklemburgii

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Polityczne trzęsienie ziemi w Niemczech. W Meklemburgii, gdzie swój okręg wyborczy ma Angela Merkel, w wyborach do regionalnego parlamentu prawicowa, antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD) wygrała partią kanclerz CDU. Największym poparciem w tym landzie niezmiennie pozostaje SPD.

Żółta kartka dla rządu Merkel

AfD brała po raz pierwszy udział w wyborach w tym landzie. Na początek dostała 21 proc. głosów, a CDU poparło tylko 19 proc. wyborców - o cztery punkty procentowe mniej niż w poprzednich wyborach pięć lat temu.

Wynik wyborów w Meklemburgii traktowany jest przez analityków jako referendum w sprawie polityki migracyjnej rządu. Z sondażu wynika, że 75 proc. wyborców chciało w ten sposób pokazać rządowi "żółtą kartkę".

AfD walczy z islamem. Niemcy dla Niemców

Partia uznaje islam za zagrożenie dla Niemiec i domaga się dymisji kanclerz Angeli Merkel jako osoby odpowiedzialnej za politykę imigracyjną. Ponadto chce natychmiastowego zamknięcia granic dla imigrantów z krajów muzułmańskich. - Walczymy o to, by Niemcy pozostały krajem Niemców - mówił polityk AfD Leif-Erik Holm w kampanii wyborczej

Najsilniejszą partią w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pozostała SPD z 30 proc. - to pięć punktów procentowych mniej niż w poprzednich wyborach. Porażkę poniosła Lewica, zdobywając 12,5 proc. Nie wiadomo, czy do parlamentu wejdą Zieloni, którzy balansują w granicach 5-procentowego progu wyborczego. Neonazistowska NPD, która miała ostatnio trzech posłów, teraz pożegna się z parlamentem Meklemburgii.

Merkel niezadowolona z wyniku wyborów 

- Jestem bardzo niezadowolona z wyniku wyborów - powiedziała Angela Merkel dziennikarzom w chińskim mieście Hangzhou, gdzie uczestniczyła w szczycie G20. Jej zdaniem współrządząca w Meklemburgii CDU "dobrze pracowała" przyczyniając się do ograniczenia bezrobocia i rozwoju gospodarki tego kraju związkowego.

Kampanię przed wyborami do regionalnego parlamentu "zdominowała problematyka uchodźców i ich integracji" - zaznaczyła szefowa rządu. - Musimy przyjąć do wiadomości, że wiele osób nie ma wystarczającego zaufania do nas, że dysponujemy kompetencjami pozwalającymi na rozwiązanie tych problemów, chociaż sporo udało się nam już zrobić - przyznała Merkel. Zapowiedziała, że CDU czeka teraz intensywna praca w celu odzyskania zaufania. 

Kanclerz Niemiec powtórzyła, że uważa podjęte w przeszłości decyzje dotyczące imigrantów za słuszne. - Działaliśmy w sposób odpowiedzialny - zaznaczyła. Potwierdziła, że swoją decyzję o ewentualnym ubieganiu się po raz kolejny o fotel kanclerza ogłosi "we właściwym czasie".         

Układ sił politycznych w Meklemburgii

SPD i CDU będą dysponować łącznie 40 mandatami w liczącym 75 miejsc landtagu, co pozwoli im na kontynuowanie wspólnych rządów. Obie partie rządzą landem od 10 lat.

Meklemburgia jest dziewiątym landem, w którym istniejąca dopiero od trzech lat AfD zdobyła miejsca w regionalnym parlamencie. - Nasza partia tworzy historię - skomentował wynik Holm.

AfD zawdzięcza dobry wynik przede wszystkim zmobilizowaniu osób, które dotychczas nie brały udziału w wyborach. Część wyborców przeszła do tej partii z SPD i CDU.

Leżący na północnym wschodzie Niemiec, przy granicy z Polską kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie należy do najbiedniejszych landów niemieckich. 

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka