Premier Beata Szydło, fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Beata Szydło, fot. PAP/Radek Pietruszka

Rząd poparł prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 55

Rząd pozytywnie ocenił prezydencki projekt ustawy emerytalnej. Dotyczy on obniżenia wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Nowe przepisy mogłyby obowiązywać od 1 października 2017 r.

Rząd poparł projekt prezydenta

- Stanowisko rządu jest zgodne z rekomendacją Komitetu Stałego Rady Ministrów i jest jak najbardziej pozytywne - oświadczył w Sejmie rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Według niego rząd opowiada się za przyjęciem ustawy jeszcze w tym roku. - Przeprowadzenie reformy, do której zobowiązaliśmy się przed Polakami, będzie zagwarantowane - zapewnił Bochenek.

Są pieniądze na reformę emerytalną

- Będą na to finanse, są na to pieniądze. Robimy wszystko, aby m.in. uszczelnić system podatkowy, ściąganie podatku VAT - powiedział. Według niego uszczelnianie przynosi pierwsze efekty już w tym roku. - Mamy pewne nadwykonanie, jeśli chodzi o ściąganie i pobór podatków, m.in. podatku VAT, na poziomie 4 mld zł. Myślę, że to będzie się zwiększało - podkreślił.

Prezydencki projekt trafił do Sejmu 30 listopada 2015 r. Obecnie znajduje się w specjalnej podkomisji. 

Obniżony wiek nie będzie powiązany ze stażem pracy 

30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o projekcie. Resort finansów chciał jednak powiązać obniżony wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element uprawniający do przejścia na emeryturę. Propozycja ta nie znalazła jednak poparcia w rządzie. 

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

Nowe przepisy emerytalne za rok

Nowe przepisy będą obowiązywały najprawdopodobniej od 1 października 2017 r. Według niego jest to związane z koniecznością dostosowania infrastruktury technicznej w ZUS, przeszkoleniem pracowników i przygotowaniem systemu.

Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 r.

Zobacz także

Premier: w budżecie państwa nie zabraknie pieniędzy

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka