Zespół ekspertów przedstawił założenia pomocy dla zadłużonych w kredytach frankowych. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Zespół ekspertów przedstawił założenia pomocy dla zadłużonych w kredytach frankowych. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Eksperci prezydenta Dudy proponują pomoc frankowiczom

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 117

Zespół ekspertów zakończył pracę nad prezydenckim projektem ustawy o frankowiczach. Zaproponuje zadłużonym wariant "kursu sprawiedliwego" lub przewalutowanie kredytu.

Możliwe przewalutwanie kredytu we frankach

Pierwsza opcja pomocy została ujęta w poprzednim projekcie prezydenta Andrzeja Dudy. - Przy czym jako jedno z kryteriów różnicowania kursu można by zastosować DTI kredytobiorcy (wysokość zobowiązania w stosunku do dochodu) - podsumowali propozycję kursu sprawiedliwego eksperci z Kancelarii Prezydenta.

Zespół opracował również wariant przekształcenianiespłaconej kwoty kredytu w typowy dla danego kredytodawcy kredyt “złotowy" (niedenominowany, nieindeksowany albo niewaloryzowany). - Możliwy powinien być zwrot mieszkania będącego zabezpieczeniem kredytu powodujący całkowite wygaśnięcie zobowiązania z tytułu kredytu, przy czym nie należy wykluczać zastosowania tego rozwiązania, biorąc pod uwagę kryterium LtV - dodano.

Banki nie powinny się martwić o efekty ustawy frankowej

- W proponowanych zmianach nie ma czarnego scenariusza, banki notowane na GPW nie są zagrożone - oświadczył prof. Jarosław Mielcarek, który pracował nad prezydenckim projektem ustawy o pomocy frankowiczom.

- Powiedzmy, średni scenariusz: 30-40 mld zł skutków bilansowych (dla banków - PAP) do rozłożenia na 30 lat. To proszę zobaczyć, jakie to jest zagrożenie. (...) Podzielmy 40 mld przez 30 lat - to jest nieco ponad 1 mld zł rocznie. Zdolności absorbcyjne banków, jeżeli chodzi o tego typu kwoty, są znacznie większe - tłumaczył. Zdaniem eksperta, banki nie powinny się martwić o efekty projektu ustawy - nie grożą im spadki na giełdzie, a wręcz przeciwnie, czeka je wzrost cen akcji.

Inny ekspert z Kancelarii Prezydenta, prof. Witold Modzelewski wymienia, czym banki nie powinny się przjmować:

  • Problemem zwrotu tzw. spreadów, czyli kwot, które zostały pobrane przez banki w związku ze sprzedażą (...) dewiz kredytobiorcom
  • Odwalutowaniem
  • Kursem sprawiedliwym- będzie powiązany z okresem, w którym kredyt był spłacany
  • Problemem zwrotu lokalu, który był przedmiotem zabezpieczenia (...) i wygaśnięcia zobowiązań z tego tytułu
  • Problemem skutków o charakterze bilansowym, rachunkowym, ekonomicznym zastosowania metod restrukturyzacji 

Najważniejsze jest bezpieczeństwo kredytobiorców i kredytodawców

- Najważniejsze jest to, że ustawa zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla kredytobiorców, jak i kredytodawców i ostatecznego zamknięcia owego sporu, który niestety ciągle jest - poinformował ekspert. Kredytobiorca będzie miał rok na podjęcie decyzji o przewalutowaniu kredytu.

Pierwotne założenia prezydenckiego projektu ustawy spotkała się z krytyką Komisji Nadzoru Finansowego i części konstytucjonalistów, a nawet ministra rozwoju, Mateusza Morawieckiego. Ustawa w ostatecznym kształcie ma być zgłoszona do końca czerwca przez prezydenta do Sejmu.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

(powiązane: Nowy projekt prezydenckiej ustawy frankowej

Frankowicze chcą przestać płacić raty. "To skrajnie nieodpowiedzialne")

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka