Andrzej Duda na nowojorskiej giełdzie. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Andrzej Duda na nowojorskiej giełdzie. Fot. PAP/Jacek Turczyk

Propozycja PAD pomocy dla frankowiczów - pierwsze opinie ekspertów

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 138

Prezydent Duda chce pomóc frankowiczom. Wicepremier Morawiecki uznał propozycję Dudy za "groźną dla sektora bankowego". 

Przewalutowanie kredytów frankowych niezgodne z konstytucją? 

Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta ustawa o przewalutowaniu kredytów hipotecznych jest niezgodna z Konstytucją  - ocenili dwaj konstytucjonaliści, do których ekspertyz dotarł portal money.pl. Eekspertyzy zostały wysłane do Komisji Nadzoru Finansowego i innych instytucji, które oceniają prezydencki projekt ws. kredytów frankowych. 

Lista zarzutów konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja jest dość długa: ustawa jest sprzeczna z artykułami 2, 20, 21, 32 i 64 Konstytucji, ciężar regulacji spada na banki, zawiera zawiłe i niejasne przepisy, ma za krótki (30-dniowy) okres vacatio legis (banki nie zdążą się przygotować), przeniesienie na bank prawa własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu jest sprzeczne z zasadą swobody działalności gospodarczej, ustawa ponadto wprowadza nierówne traktowanie kredytobiorców.

Główny zarzut konstytucjonalisty prof. Cezarego Kosikowskiego dotyczy niedopuszczalnej – jego zdaniem - ingerencji państwa w relacje między bankami a konsumentami. W jego ocenie zmiana wysokości kursu waluty obcej nie może być podstawą do podjęcia ustawowej ingerencji państwa, a zagraniczne banki mogą chcieć dochodzić swoich praw w sądach.  

Mateusz Morawiecki broni banków

Wicepremier Mateusz Morawiecki ocenił zaś, że zaproponowana przez prezydenta ustawa jest zagrożeniem dla sektora bankowego. Jego zdaniem, swoją propozycję rozwiązania problemu frankowiczów powinno przedstawić ministerstwo finansów. Resort ten poinformował jednak, że nie prowadzi żadnych prac w tej sprawie.

- Rząd na razie nie pracuje nad tą ustawą frankową, bo zaproponował jakąś opcję pan prezydent i obecnie czekamy na dokładniejsze analizy, natomiast moim zdaniem powinniśmy tutaj postawić na współpracę czy na dogadanie się pomiędzy tymi dwoma grupami, które do tej pory nie potrafiły się dogadać. Jedna podchodziła do tego emocjonalnie (kredytobiorcy - red.), a druga może zbyt za mało serca na dłoni (banki - red.). Morawiecki uważa, że prezydencki projekt jest zagrożeniem dla sektora bankowego: Ten projekt prezydencki, gdyby przeszedł, jeżeli prawdą są te pierwotne wyliczenia, które teraz mamy, czyli 40 mld straty itd., czy kwota koło tego, byłby dużym zagrożeniem dla sektora, tak - powiedział Morawiecki w radiu RMF.

Prezydent Duda: ustawa o kredytach we frankach szwajcarskich będzie kompromisowa i wyważona

Prezydent Andrzej Duda skomentował wypowiedź wicepremiera Morawieckiego w wywiadzie dla agencji Reuters. Jego zdaniem, ustawa o  kredytach walutowych powinna być przyjęta „w miarę szybko”, a jego propozycja rozwiązania kwestii kredytów we frankach jest "kompromisowa i wyważona". - W sprawie ustawy o kredytach we frankach szwajcarskich czekam obecnie na opinię Komisji Nadzoru Finansowego, ale jestem też gotów do rozmów z ministrem finansów - powiedział prezydent. 

Prezydencki projekt złożony w połowie stycznia zakłada trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Ma dotyczyć wyłącznie osób, które wzięły kredyty walutowe lub mieszkaniowe na własne potrzeby. 

Aktualizacja: Prof. Modzelewski o ustawie frankowej: Władza ulega lobby bankowemu

Nierówne traktowanie kredytów frankowych w prezydenckim projekcie ustawy

źródło: RMF, money.pl, TVN24 BiŚ

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka