Kurs franka szwajcarskiego wzrósł po Brexicie. fot. flickr.com/mik Krakow
Kurs franka szwajcarskiego wzrósł po Brexicie. fot. flickr.com/mik Krakow

Przedstawiciel prezydenta: Będzie ustawa frankowa

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 56

Wzrost kursu franka szwajcarskiego to jeden z najpoważniejszych skutków jakie wpływają na Polaków po Brexicie. Pomóc frankowiczom ma prezydencki projekt ustawy frankowej.

Brak konstruktywności banków

Przedstawiciel Andrzeja Dudy mówi o ostatecznym kształcie ustawy frankowej. Niebawem jej projekt  zostanie złożony przez prezydenta w Sejmie.- Jestem przekonany, że ustawa frankowa będzie - zapewił Przemysław Bryksa z Kancelarii Prezydenta. Optymalnym rozwiązaniem byłoby, gdyby ustawa dotycząca frankowiczów mogła obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku - mówi koordynator projektu.

Postawę banków w rozwiązywaniu problemu frankowiczów Bryksa ocenia jako niekonstruktywną. Wierzy jednak, że zmienią swoje stanowisko i będą gotowe do kompromisu i współpracy. Mogą też zaproponować wyjście z sytuacji. - Bankom powinno zależeć na tym, żeby w projekcie ustawy znalazły się takie uregulowania, by było możliwe rozłożenie konsekwencji finansowych w czasie – powiedział Bryksa.

Zgoda na zwrot spreadów

Zdaniem Bryksy pewnym elementem projektu prezydenta będzie zwrot przez banki spreadów, czyli różnic w kursie zakupu i sprzedaży waluty kredytu.- Jest zgoda co do tego, że spready są do zwrotu przez banki. Widziałbym więc tę opcję jako pewny element projektu - mówił.

Pytany o pomysł zwrotu mieszkania w zamian za uwolnienie od kredytu, odpowiedział, że "koncepcja jest ciekawa w sytuacjach zupełnie skrajnych". - Ten mechanizm, według naszych ocen, nie powinien być masowo wykorzystywany - podkreślił Przemysław Bryksa.

Sprawiedliwość wobec kredytobiorców złotówkowych

Podstawą propozycji Kancelarii Prezydenta był tzw. kurs sprawiedliwy, czyli podział kosztów przewalutowania między bank a kredytobiorcę, obliczany indywidualnie dla każdego kredytobiorcy i wyższy niż kurs zaciągnięcia kredytu. Ta koncepcja ma znaleźć się w najnowszym projekcie. Bryksa wyjaśnił, że kluczowe jest to, by po restrukturyzacji sytuacja kredytobiorców frankowych nie była korzystniejsza od sytuacji kredytobiorców złotowych, którzy zaciągali zobowiązania w tym samym czasie.

Wątpliowści prawne ustawy frankowej

Głos w sprawie zajął prezes Związku Banków Polskich. Stwierdził, że koszty niektórych operacji, przewidywanych w ramach przygotowywanej ustawy frankowej, byłyby zbyt duże i budziłyby zasadnicze wątpliwości natury prawnej.

- Poza tym mamy dziś ujemne stopy procentowe. Z tego punktu widzenia kredyt jest najtańszy w historii. Kurs walut poszedł w górę, ale cena kredytu przy ujemnych stopach procentowych jest bardzo korzystna. Ci co mocno naciskają na regulację w tej chwili, chcieliby skonsumować wszelkie możliwe korzyści, a ciężary przerzucić na tych, którzy nie bez wysiłku ponoszą koszty własnych zobowiązań - mówił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

źródło: PAP, TVN BiS

KJ


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Aktualizacja:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka