Witold Waszczykowski na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE. Fot. PAP/EPA
Witold Waszczykowski na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE. Fot. PAP/EPA

Komisja Europejska rezygnuje z ultimatum. Waszczykowski: O to nam chodziło

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 68

Mimo zapowiedzianego w ubiegłym tygodniu ultimatum, Komisja Europejska nie przyjęła opinii na temat praworządności w Polsce. Witold Waszczykowski: Cieszymy się z tego, o to nam chodziło, żeby Unia Europejska dała szansę na rozmowy.

KE daje Polsce mało czasu

Jeszcze w poniedziałek rano, Witold Waszczykowski mówił, że "nie na taką Unię umawiali się Polacy". Przypomniał o propozycjach "daleko idącego kompromisu" ze strony Beaty Szydło w rozmowie z wiceprzewodniczącym KE. - To jest procedura pozatraktatowa, nie powinna być nią objęta Polska - krytykował wypowiedzi Timmermansa Waszczykowski. Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu wyznaczyła Polsce czas na zdecydowane działania kompromisowe ws. Trybunału Konstytucyjnego na 23 maja. W razie zignorowania apelu, Timmermans miał przygotować krytyczną opinię na temat praworządności w Polsce. Projekt dokumentu, bardzo niekorzystny dla polskiego rządu, opublikowała "Rzeczpospolita".

Kompromis ze strony PiS przełamie ultimatum?

Kiedy w poniedziałek okazało się, że ultimatum prawdopodobnie już nie obowiązuje, a był to zwrot, użyty tylko przez wiceprzewodniczącego KE, szef MSZ nie ukrywał satysfakcji. - Cieszymy się z tego, że tam w Komisji Europejskiej ktoś też przeżył pewną refleksję na ten temat i uznał, że nie można się zachowywać tak, jak się zachowywano - komentował. - Nie dociekam, czy to jest szukanie wyjścia z twarzą. Nas interesuje dialog, perspektywa wyjaśnienia sprawy i doprowadzenia do szczęśliwego końca - dodał Waszczykowski.

- Obóz rządzący, czyli PiS, wystąpiło z pewnymi propozycjami, powołało specjalną komisję w Sejmie w celu pracy nad tymi rozwiązaniami, które miałyby charakter polubowny i ten spór rozwiązały. Opozycja traktuje ten spór trochę jako paliwo dla siebie, natomiast liczę na to, że ten konflikt znika i że w polskim parlamencie uda się go rozwiązać - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Prezydent spotkał się z premier Norwegii Erną Solberg i odpowiadał na pytania dziennikarzy w Oslo. Zapewnił, że jeśli sytuacja będzie tego wymagać, włączy się bezpośrednio do działań kompromisowych ws. TK.

Norwegowie zainteresowani sporem wokół TK

Premier Norwegii przyznała, że rozmawiała z Andrzejem Dudą na temat kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. - Rozmawialiśmy na temat Komisji Weneckiej. Mamy w dalszym ciągu nadzieję na dialog w Polsce oraz na to, że w Polsce będzie przestrzegane międzynarodowe prawo - podkreśliła.

- Polski rząd nigdy nie będzie ulegał żadnemu ultimatum. Polski rząd nigdy nie będzie pozwalał, by Polakom była narzucana wola kogokolwiek - deklarowała w debacie sejmowej premier Beata Szydło. W związku z ultimatum, przedstawionym przez Fransa Timmermansa, większość sejmowa przyjęła uchwałę o obronie suwerenności Polski.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka