Mateusz Morawiecki, fot. TVN24/kadr z filmu
Mateusz Morawiecki, fot. TVN24/kadr z filmu

9 mld euro środków unijnych zagrożone. Rząd chce je uratować

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 15

- Kwota 9 mld euro jest zagrożona, jeżeli chodzi o jej wydatkowanie - ujawnił wicepremier Mateusz Morawiecki.Rząd wdroży plan, dzięki któremu fundusze nie przepadną.

Trzeba rozliczyć 9 mld euro

W ostatnich tygodniach rząd PiS dokonał przeglądu wszystkich programów i wydatków związanych z perspektywą budżetową 2007-2013. Okazało się, że do 31 grudnia 2015 r. trzeba rozliczyć 9 mld euro. - To jest kwota, która jest bliska deficytowi budżetu państwa, jest większa niż roczne wydatki na politykę obronną. Te pieniądze pracują na polską gospodarkę. To są też konkretne miejsca pracy, które w ten sposób ratujemy. Nie możemy sobie pozwolić na ich stratę. Program naprawczy był dla nas priorytetem, pracowaliśmy nad nim przez ostatnie sześć tygodni - powiedział wicepremier i minister rozwoju podczas konferencji prasowej.

Aktualizacja:Plan Morawieckiego: inwestycje w polską gospodarkę za bilion złotych

Program naprawczy rządu

Rząd przyjął program naprawczy 8 grudnia. Polega on m.in. "na zmianie podstawy certyfikacji funduszy unijnych i zwiększeniu dofinansowania na poziomie programu do 85 proc." - wyjaśnił wiceminister rozwoju, Jerzy Kwieciński. Innym elementem jest "możliwość podpisywania umów o dofinansowanie na fundusze unijne jeszcze w przyszłym roku na projekty, które są zrealizowane w tym roku, oraz wykorzystanie zaliczek dla beneficjentów, którzy przekazują te środki dla wykonawców projektów".

Aktualizacja: Premier powołała KERM. "Oczekiwania są bardzo duże"

Kwota wolna od podatku

Podczas konferencji Morawiecki był pytany przez dziennikarzy o kwotę wolną od podatku, sztandarowy pomysł prezydenta Andrzeja Dudy i PiS w kampanii parlamentarnej: - Pracujemy nad tym. Minister finansów na pewno zaproponuje jakąś ścieżkę i poczekajmy, jaka będzie ta propozycja. Ona będzie na pewno dostosowana do naszych możliwości budżetowych - odpowiedział minister rozwoju.

Na początku grudnia odbyło się pierwsze czytanie ustawy, autorstwa prezydenta, która dotyczy podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych. Projekt trafił do komisji sejmowych, gdzie odbywa się dyskusja nad jego ostatecznym kształtem.

Morawiecki zapewnił, że realizacja obietnic wyborczych PiS nie zrujnuje budżetu państwa. W 2016 r. deficyt budżetowy, według szacunków rządu, nie przekroczy 54,7 mld zł, wzrost PKB wyniesie ok. 3,8 proc., natomiast deficyt sektora finansów publicznych spadnie do 2,8 proc. PKB.

Podatek bankowy

Wicepremier i minister rozwoju odniósł się do pomysłu wprowadzenia podatku bankowego: - Podatek bankowy w ogromnej większości krajów Unii Europejskiej i w wielu innych krajach świata już został dawno wprowadzony. My robimy to, co wiele innych krajów, w tym ojczyzna kapitalizmu Wielka Brytania. Zresztą konstrukcja tego podatku w Polsce jest bardzo podobna do konstrukcji podatku w Wielkiej Brytanii - powiedział Morawiecki.

Aktualizacja: Budżet 2017 - duże zmiany w podatkach. Jest projekt podatku od marketów

źródło: 300polityka.pl, tvn24

GW

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka