Media podczas pracy, fot. Wikimedia Commons
Media podczas pracy, fot. Wikimedia Commons

Ustawa medialna już w Sejmie. Media narodowe od nowego roku?

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 202

Projekt nowej ustawy medialnej, która przekształci telewizję publiczną i Polskie Radio, trafił do Sejmu.

- Projektowana ustawa o radiofonii i telewizji ma stanowić pierwszy etap reformy mediów publicznych, zamierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych - uzasadniają posłowie PiS.

Reforma mediów publicznych

Nowością w propozycjach jest zmiana systemu finansowania mediów publicznych. (...) filarami będą instytucje niemające charakteru spółek akcyjnych, którym zapewni się stabilne źródła finansowania - zapisano w poselskim projekcie ustawy. TVP, Polskie Radio i PAP mają zostać przekształcone w dobra kultury. Według zapowiedzi Krzysztofa Czabańskiego, który pracował nad nową ustawą, szefów mediów narodowych będzie wybierała Rada Mediów Narodowych spośród grona ekspertów.

Zarząd i radę nadzorczą powoła minister skarbu. Mandaty obecnych władz telewizji i radia wygasną w dniu ogłoszenia ustawy. Podobnie jak w przypadku nowelizacji przepisów o Trybunale Konstytucyjnym, tak i tym razem nie będzie obowiązywać vacatio legis.

Nowa rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Poselski projekt zakłada ograniczenie roli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do funkcji regulacyjnych. Do tej pory m.in. nadzorowała media publiczne i decydowała o obsadzie rad nadzorczych spółek TVP oraz Polskiego Radia. - Z punktu widzenia niezależności, bezstronności takie rozwiązanie jest dalece niedoskonałe i wymagające zmiany - stwierdzają politycy PiS w projekcie ustawy.

- Dotychczasowa podwójna rola KRRiT polegająca z jednej strony na dbaniu o realizację ww. konstytucyjnych wartości, z drugiej zaś strony na korporacyjnym nadzorze nad spółkami będącymi wielkimi graczami na rynku medialnym (TVP, PR) powodowała niezdrowy, trudny do pogodzenia ze standardami demokratycznymi dualizm i pomieszanie hierarchii zadań tego konstytucyjnego organu (dbanie o wolność słowa jako czynny gracz działający na rzecz jednej ze stron gry rynkowej) - dodają.

Co z opłatą audiowizualną?

Według inicjatorów nowej ustawy medialnej, zmiany będą korzystne dla komercyjnych stacji, ponieważ będą podlegali KRRiT na tych samych zasadach. Nie sprecyzowano jednak, jak będą finansowane media narodowe, kilka tygodni temu Krzysztof Czabański mówił o opłacie audiowizualnej.

Poselski projekt może zostać poddany pod obrady Sejmu jeszcze we wtorek późnym wieczorem.

Źródło: 300polityka.pl

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka