Media publiczne czekają duże zmiany.
Media publiczne czekają duże zmiany.

Media narodowe według PiS. Duże zmiany od września

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 63

PiS złożyło w Sejmie tzw. ustawę medialną, na mocy której powstanie Rada Mediów Narodowych. Reforma wejdzie w życie w lipcu, a media narodowe zaczną funkcjonować dwa miesiące później.

Struktura Rady Mediów Narodowych

Powoływana Rada Mediów Narodowych przejmie dotychczasowe obowiązki rady nadzorczej. Będzie ustalać skład 20 spółek skarbu państwa, należących do telewizji, radia i PAP. W skład nowej instytucji wejdzie 5 członków: 3 powołanych przez Sejm i 2 przez prezydenta. Kadencja zarządzających mediami narodowymi ma trwać 6 lat. Po dwóch kandydatów na każde miejsce będzie zarezerwowane dla opozycji. Szef Rady Mediów Narodowych zostanie wybrany spośród członków tego gremium. Jego odwołanie może się dokonać tylko w związku z rezygnacją.

Takie założenia mają spowodować, że "polskie media publiczne - po raz pierwszy w ich dziejach - będą całkowicie niezależne od władzy wykonawczej zarówno pod względem personalnym, jak i programowym" - twierdzą ustawodawcy.

 Zadania Mediów Narodowych

Rada Mediów Narodowych będzie miała za zadanie powołać członków rad nadzorczych i prezesów TVP, Polskiego Radia i PAP, a także członków rad programowych. Uzyska również prawo do odwołania zarządzających mediami narodowymi, co dotychczas przysługiwało radzie nadzorczej. PiS chce zamknąć temat ewentualnej prywatyzacji PAP, dlatego w ustawie znajduje się zapis mówiący o tym, że skarb państwa zatrzymuje wszystkie akcje spółki.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zostanie okrojona z 5 do 3 członków, wybieranych przez Sejm, Senat i prezydenta. Projekt ustawy medialnej nie zezwala już radzie na ustalanie z premierem kierunków polityki rządu w dziedzinie mediów publicznych. Kadencja obecnych członków KRRiTV wygaśnie w sierpniu.

Członkowie RMN

Kto nie będzie mógł zasiadać w Radzie Mediów Narodowych? Przede wszystkim politycy: osoby, pełniące funkcję związaną z wykonywaniem kompetencji organu władzy wykonawczej, wchodzące w skład organów jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnione w prezydenckiej kancelarii lub w administracji rządowej. Uchwały RMN będą przyjmowane bezwzględną większością głosów, gdy podczas posiedzenia lub głosowania korespondencyjnego bierze udział przynajmniej 3 członków.

Media narodowe mają przedstawiać swoje dokonania co roku - do 31 marca - przez przewodniczącego Rady przed parlamentarzystami. Sejm może zgłaszać zastrzeżenia do proponowanych zmian, a RMN otrzyma 30 dni na konkretną odpowiedź.

Członek RMN będzie zarabiać tyle, ile wynosi przeciętna płaca według GUS. Przewodniczący - półtorakrotność tej kwoty. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca, a media narodowe na dobre powstaną od 1 września, gdy rozpocznie działalność Rada Mediów Narodowych. Składka na funkcjonowanie TVP, Polskiego Radia i PAP wyniesie prawdopodobnie 15 złotych, co spotkało się z krytyką opozycji.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka