Grób Mariusza Handzlika, fot. Wikimedia Commons
Grób Mariusza Handzlika, fot. Wikimedia Commons

W grobie Nurowskiego pochowano Handzlika. Możliwa dodatkowa ekshumacja

Redakcja Redakcja Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 284

W grobie Piotra Nurowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, pochowany był Mariusz Handzlik. Prokuratura Krajowa chce przeprowadzić w związku z tym dodatkową ekshumację, która nie była planowana na ten rok. 

Zamiana ciał ofiar katastrofy smoleńskiej

W czwartek Prokuratura Krajowa podała, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w grobie jednej z ekshumowanych w ostatnim czasie osób znajduje się ciało innej ofiary katastrofy smoleńskiej. Na możliwą zamianę ciał wskazywać miały wyniki czynności procesowych. "Okoliczność ta zostanie rozstrzygnięta ostatecznie wynikami badań genetycznych. Zostali o tym poinformowani członkowie rodzin ofiar" – podkreśliła PK.

Nieoficjalnie mówiono, że chodzi o Piotra Nurowskiego, b. prezesa PKOl. Ekshumacja z rodzinnego grobu Nurowskiego na Powązkach Wojskowych odbyła się we wtorek. W piątek portal Wpolityce.pl podał, że w grobie Nurowskiego pochowany był Mariusz Handzlik, który zginął w katastrofie smoleńskiej jako podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Śledczy potwierdzili doniesienia mediów.

- To ogromny skandal, że coś takiego mogło się wydarzyć - komentuje Jacek Zdrojewski, były wiceprezydent Warszawy i przyjaciel Piotra Nurowskiego. - Jestem wstrząśnięty. Donald Tusk, który był w 2010 r. premierem, powinien przeprosić rodzinę Nurowskiego i Polaków, a państwo winno wypłacić odszkodowanie bliskim Piotra. Co teraz rodzina musi czuć?!  – powiedział "Super Expressowi" wzburzony Zdrojewski. 

Będzie dodatkowa ekshumacja?

Jak podaje RMF FM, Prokuratura Krajowa chiałaby przeprowadzić jedenastą, dodatkową ekshumację właśnie ciała Handzlika. Jego grób znajduje się w kwaterze ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych. Decyzja o kolejnej ekshumacji musi być ustalona ze służbami i biegłymi. Zgodę na proces muszą wyrazić m.in. policja i ośrodki, w których mogłyby być przeprowadzone badania. Czasu do końca roku jest niewiele, do tego dochodzi czas świąt, więc nie wiadomo, czy ekshumacja zostanie przeprowadzona. 

Do tej pory na podstawie decyzji PK przeprowadzono ekshumacje 10 osób - ofiar katastrofy smoleńskiej: trzy tygodnie temu - pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, następnie Stefana Melaka i Tomasza Merty. Ekshumowano też - według nieoficjalnych informacji - Aleksandra Szczygłę, Piotra Nurowskiego, Edwarda Duchnowskiego i Janinę Natusiewicz-Mirer, a w czwartek Ewę Bąkowską, działaczkę Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej, oraz funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu mjr. Dariusza Michałowskiego.

Ponownie pochowano tylko parę prezydencką. Nadal trwają badania pozostałych ekshumowanych osób. 

źródło RMF FM, PAP, se.pl

ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka