Wicepremier Piotr Gliński i minister w KPRM Adam Lipiński podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Radek Pietruszka
Wicepremier Piotr Gliński i minister w KPRM Adam Lipiński podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Radek Pietruszka

Minister Gliński przeprasza Zofię Komorowską, Różę Rzeplińską, Jana Wygnańskiego

Redakcja Redakcja Społeczeństwo Obserwuj notkę 102

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział projekt ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wicepremier przeprosił też działaczy NGO, m.in. Zofię Komorowską, Różę Rzeplińską i Jana Jakuba Wygnańskiego.

- Rząd uważa sektor pozarządowy za niezbywalny element demokracji - zapewnił Gliński. O osobach, do których skierował przeprosiny, powiedział: - Te osoby były stawiane w krytycznym świetle w związku z tym, że sektor pozarządowy czasami realizuje jakieś rzeczy w sposób niewłaściwy. To naprawdę nie ma nic wspólnego z tym, że ktoś jest z kimś spokrewniony. Tego typu polemik nie powinniśmy prowadzić. Nie powinniśmy sprowadzać bardzo poważnej kwestii funkcjonowania polskiej demokracji i funkcjonowania w tej demokracji także organizacji obywatelskich - podkreślił. 

Gliński odniósł się w ten sposób do informacji medialnych dotyczących osób działających w sektorze pozarządowym, związanych np. z "kwestią relacji rodzinnej czy działalnością polityczną niektórych działaczy sektora". - Uważam, że były zbyt daleko idące, niekiedy wręcz krzywdzące wobec tych działaczy, o których była mowa - ocenił wicepremier. - To, że ktoś jest czyjąś córką albo jest z kimś spokrewniony, nie znaczy, że działania instytucji, z którą ta osoba jest związana, są od razu naganne i należy je krytykować - mówił Gliński.

Ustawa o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

Minister przypomniał, że program dotyczący rozwoju społeczeństwa obywatelskiego przygotowywany był od wielu lat. Aktualnie przygotowywana jest ustawa o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Fundusz Inicjatyw Obywatelskich zostanie przeniesiony z ministerstwa rodziny do KPRM. - Jednocześnie chcemy zbudować sprawiedliwe warunki dostępu wszystkich organizacji pozarządowych w Polsce do środków publicznych - zapowiedział Gliński.

- Jest to wyrazem naszych przekonań i przygotowań programowych przez ostatnie lata. Jest także wyrazem naszego przekonania, że w państwie, takim jak Polska - gdzie demokracja rozwija się w sposób stabilny -  rola państwa w procesach wsparcia dla organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego jest niezbywalna - podkreślił.

Trzeci sektor

Propozycja ustawy ma na celu koordynowanie polityki wspierania "trzeciego sektora", aby wzmocnić ten sektor. - Jedną z intencji przyjęcia ustawy, jest smutna konstatacja, że instytucje społeczeństwa obywatelskiego w Polsce są bardzo słabe. Według badań socjologicznych są najsłabsze w Europie. Skoro jest tak słabo, ustawodawca powinien podjąć działanie na rzecz wzmocnienia tego sektora - mówił pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego Adam Lipiński.

- Chodzi o to byśmy mogli monitorować, co się dzieje w tych sektorach, jeżeli są jakieś patologie - walczyć z nimi; jeśli jest szczególna potrzeba wspomagania tych organizacji, powinniśmy to robić. Ale żeby to robić, musimy mieć pełną wiedzę - zaznaczył.

- Projekt Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego wypływa z fundamentalnej idei, aby sprawy dotyczące polityki państwa w zakresie wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego były koordynowane przez instytucję podległą bezpośrednio prezesowi rady ministrów - podkreślił dyrektor departamentu ds. społeczeństwa obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk. - W ten sposób tematykę społeczeństwa obywatelskiego chcemy w programie rządowym w istotny sposób dowartościować i horyzontalnie koordynować - dodał.

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Ustawa ma mieć charakter kompetencyjny. - Kompetencje, które do tej pory były w gestii ministra ds. zabezpieczenia społecznego, zostają przeniesione do prezesa rady ministrów w zakresie prawnym i regulacyjnym, natomiast programy operacyjne i grantowe, które będą realizowane i już są po części realizowane przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej będą realizowane teraz przez Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - powiedział.

Takim programem jest Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, który według zapewnień będzie kontynuowany. Są również plany wzmocnienia go o inne instrumenty, finansowe oraz wsparcia na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Narodowe Centrum będzie także instytucją, która będzie wdrażać przygotowywany obecnie przez rząd we współpracy z ekspertami z "trzeciego sektora" narodowy program rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Program rozwoju społeczeństwa obywatelskiego

Jest pięć podstawowych obszarów tego programu: rozwój instytucji dialogu obywatelskiego, planowane utworzenie rady dialogu obywatelskiego na wzór rady dialogu społecznego, minimalizowanie barier legislacyjnych i instytucjonalnych "trzeciego sektora", reformowanie jego finansowania, a także programy operacyjne: program wolontariatu i edukacji obywatelskiej.

- Projekt ustawy o Narodowym Centrum to także przygotowanie nowych, bardziej przyjaznych dla organizacji pozarządowych, procedur selekcyjnych - zauważył Kaczmarczyk. Wprowadza także mechanizmy społecznej kontroli nad przyznawaniem środków publicznych. Ostateczną decyzję o przyznawaniu dotacji podejmowała będzie 7-osobowa rada narodowego centrum, w której dwa miejsca zarezerwowane zostały dla przedstawicieli rady działalności pożytku publicznego.

Po wpisaniu projektu ustawy do wykazu prac rządu rozpocznie się proces szerokich konsultacji społecznych, do których zaproszone zostaną organizacje pozarządowe.

źródło: PAP

ja

Zobacz także: 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo