Ustawa o ziemi pod lupą KE.
Ustawa o ziemi pod lupą KE.

Komisja Europejska znowu zajmie się Polską. Za ustawę o ziemi

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 42

Polski rząd naruszył przepisy unijne? Komisja Europejska zamierza wszcząć procedurę, która zablokuje ustawę o sprzedaży gruntów.

Procedura Komisji Europejskiej

Komisja Europejska - według źródeł PAP - może uznać ustawę o ziemi za niezgodną z unijnymi traktatami, podobnie jak to było w przypadku podatku handlowego. Polska jeszcze w grudniu zostanie zmuszona do usunięcia spornych zapisów. Od czerwca KE prowadzi procedurę EU Pilot, która ma na celu zbadanie polskiego prawa pod kątem zgodności z traktatami UE. Następnym krokiem może być wszczęcie postępowania o naruszenie prawa unijnego i skarga do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Cały czas KE prowadzi rozmowy z polskim rządem i do czasu ich zakończenia nie informuje oficjalnie o krokach, które podejmuje.

- Prawie 50 proc. mieszkańców wsi uważa, że nie ma problemu z dostępem do kupna ziemi rolniczej - tłumaczył minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel. Resort opublikuje badania o zakupie ziemi na początku 2017 roku.

Wcześniej Komisja Europejska zleciła kontrolę w przypadku analogicznych przepisów w stosunku do Bułgarii, Litwy, Węgier i Słowacji. Uniji urzędnicy uznali, że ustawy w tych krajach ograniczają zasady wolnego rynku i dyskryminują obywateli UE ze względu na kraj pochodzenia.

Ustawa o ziemi

Zaniepokojenie unijnych urzędników ustawą o ziemi dotyczy ograniczenia swobody przepływu kapitału. Projekt PiS zakłada, że grunty może nabyć indywidualny rolnik, gospodarujący ziemią od 30 ha wzwyż, od 5 lat mieszkający w gminie, gdzie posiada gospodarstwo i odpowiednie kwalifikacje.

Ustawa o ziemi zakłada, że młodzi rolnicy - w wieku do 40 lat, korzystający ze środków unijnych - będą mogli wziąć udział w przetargu na sprzedaż ziemi rolnej pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych w ciągu 3 lat.

Prawo pierwokupu ziemi ma Agencja Nieruchomości Rolnych. Jednak nie dotyczy to dziedziczenia gospodarstwa przez osoby bliskie. Spod rygorów ustawy wyjęto działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara. Ustawa zakłada również zezwolenie obracanie gruntami przez związki wyznaniowe i Kościoły.

Opozycja w czasie debat sejmowych zwracała uwagę na przepisy niezgodne z konstytucją i prawem unijnym.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka