Andrzej Duda na dożynkach na Jasnej Górze. fot. PAP/Waldemar Deska
Andrzej Duda na dożynkach na Jasnej Górze. fot. PAP/Waldemar Deska

Prezydent na Dożynkach Jasnogórskich dziękuje rolnikom za trud pracy

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Prezydent Andrzej Duda podziękował rolnikom za trud i kultywowanie tradycji. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnił, że rozwój rolnictwa należy do priorytetów rządu.

Polski rolnik "zawsze stał za Polską"

Prezydent Dudadziękował ronikom na Jasnej Górze za trud codziennej pracy. Dziękował też za przechowanie  w swoich rodzinach polskiej tradycji i wychowywanie dzieci w wierze katolickiej. Dodał, że na polskiej wsi polska kultura jest "przechowywana i pielęgnowana", co może być wzorem dla każdego społeczeństwa.Andrzej Duda zaznaczył też, że polscy rolnicy "zawsze stali za Polską". W tym kontekście prezydent mówił m.in. o powstaniu kościuszkowskim, czy wojnie z bolszewikami 1919-1920 r.

Władze powinny skupić się na rodzinnym gospodarstwie rolnym

Prezydent Duda stwierdził, że chciałby, żeby "to rodzinne gospodarstwo rolne było oczkiem w głowie obecnej polskiej władzy, i polskiego rządu, i polskiego parlamentu, a także i mnie, prezydenta RP" . - Rodzinne gospodarstwo rolne - podkreślił - wymaga stałego wsparcia na różnych płaszczyznach. Dodał, że jest już odpowiednia ustawa, dzięki której ziemia pozostanie w rękach polskich rolników.

Ziemia bowiem - powiedział - "jest strategicznym dobrem każdego państwa i każdego narodu" i "głupcem jest ten, który pozwala, żeby to strategiczne dobro przechodziło w obce ręce i by stawało się przedmiotem spekulacji". Podkreślał, że nie spotkał nigdy rolnika, który chciałby "sprzedać swoją ojcowiznę", natomiast spotkał takich, którzy chcieli nabyć ziemię, by prowadzić jeszcze większe gospodarstwo rolne.

Rząd troszczy się o rolnictwo

Andrzej Dudazapewnił, że rząd przejmuje się losem rolników. Dzięki rządowemu programowi 500 plus "tak ogromna część środków idzie na wsparcie rolniczych rodzin, posiadających dzieci".  Podkreślił również, że od samego początku prezydentury zabiega o większy eksport polskich produktów rolnych, m.in. do Chin i opowiedział się za "zasadą zrównoważonego rozwoju", by "wyrównywać dysproporcje między miastem, a wsią. Prezydent przypominał o przypadającej w tym roku 35. rocznicy utworzenia NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. -Chylę czoła przed wszystkimi rolnikami, którzy wtedy, w 1980 i 1981 roku, walczyli o prawa rolników - zaznaczył.

Rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa priorytetem rządu

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnił  w Częstochowie, że rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa należy do priorytetów rządu. - Przyłączymy realnie wieś do Polski, aby nie przekształciła się w skansen i nie pustoszała – mówił minister podczas Dożynek Jasnogórskich.

Stwierdził, że wiadać już efety ustawy .Wymieniał: - Koniec ze spekulacyjnym obrotem ziemią.Zahamowany został skokowy wzrost cen gruntów rolnych. Wszelkie gwarancje - muszę wyraźnie podkreślić - dotyczące własności i dziedziczenia, są należycie zabezpieczone w ustawie.

Rządowe projekty dla rolnictwa

Minister wymieniał też inne planowane rozwiązania, które mają poprawić sytuację rolników i wzmocnić opłacalność produkcji rolnej. Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Szef resortu rolnictwa przypomniał także o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy o sprzedaży bezpośredniej. W pakiecie przygotowanych ustaw jest również wprowadzenie powszechnych ubezpieczeń upraw i zwierząt.- Na uzupełnienie składek rolników rząd przeznaczy prawie 1 mld zł rocznie, aby wprowadzić ubezpieczenia pakietowe. Dopłata z budżetu państwa będzie w każdym przypadku wynosiła 65 proc.– zapowiedział minister.

Planowana jest przebudowa instytucji obsługujących rolnictwo, które – jak mówił Jurgiel - mają „przede wszystkim służyć i pomagać”. W miejsce dwóch rolniczych agencji ma powstać Agencja Rozwoju Obszarów Wielskich. Wzmocniony ma też być dialog ze środowiskami rolników, w ramach powołanej przez resort Rady Dialogu Społecznego.Do Sejmu trafił projekt specjalnej ustawy, której celem jest minimalizacja strat rolników oraz zagospodarowanie mięsa

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Zobacz też:

Rząd przyjął projekt ustawy chroniący polską ziemię

 

 

 

 

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo