Papież Franciszek pozdrawia wiernych z okna papieskiego, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Papież Franciszek pozdrawia wiernych z okna papieskiego, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Papież na Franciszkańskiej. Tłumy pod oknem papieskim

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 27

Tysiące wiernych uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży czekały na Franciszka pod oknem papieskim w budynku kurii na Franciszkańskiej 3. Papież po przylocie do Krakowa spotkał się z władzami Polski oraz duchownymi. W swoim przesłaniumówił m.in. o gotowości przyjęcia uchodźców i o ochronie życia. 

Papież wspomniał zmarłego wolontariusza ŚDM

Papież pozdrowił młodzież z okna pałacu Arcybiskupów Krakowskich, tego samego, z którego Jan Paweł II rozmawiał z Polakami podczas swoich wizyt w kraju.

Franciszek opowiedział historię o 22-letnim Macieju Szymonie Cieśli, który był wolontariuszem ŚDM i zaprojektował m.in. grafiki i logo wydarzenia. Mężczyzna zachorował na raka i zmarł. Papież poprosił o chwilę zadumy i modlitwy. 

- Musimy przyzwyczaić się zarówno do rzeczy dobrych, jak i do złych. Życie takie jest, kochani młodzi - mówił Franciszek. 

- Jutro się zobaczymy, teraz was żegnam. Bądźcie szczęśliwi i radośni, to jest nasz obowiązek, tych, którzy idą za Jezusem - powiedział papież  kończąc spotkanie. Następnie pobłogosławił zebranych i modlił się z nimi prosząc, by każdy w swoim języku odmówił modlitwę do Matki Bożej. 

Według służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w spotkaniu na Franciszkańskiej 3 wzięło udział ok. 16 tys. osób.

Papież Franciszek w oknie, źródło TVN24/x-news

Spotkanie z prezydentem Dudą 

Po oficjalnym powitaniu na Wawelu papież spotkał się prywatnie z prezydentem Andrzejem Dudą i jego rodziną w Sali Pod Ptakami Zamku Królewskim na Wawelu. Spotkanie trwało około pół godziny. Prezydent ujawnił, że jego tematem była wartość tradycyjnej wielopokoleniowej rodziny. Papież miał powiedzieć, że Polska jest krajem tak silnie katolickim, właśnie dzięki rodzinie wielopokoleniowej, gdzie te wartości są przekazywane przez starsze pokolenie młodszemu pokoleniu.

Polska katolicka rodzina wielopokoleniowa

Duda powiedział, że opowiadał Franciszkowi o sytuacji rodzin w Polsce i realizowanej polityce prorodzinnej. Dalsza część rozmowy miała dotyczyć Światowych Dni Młodzieży i radości pielgrzymów. 

- Ojciec święty bardzo się ucieszył. Powiedział, że też z wielką radością i że ogromnie lubi spotykać się z ludźmi, bo – powiedział, że wiele się od ludzi uczy. Ja powiedziałem, że Polacy go uwielbiają i że czekaliśmy na niego bardzo – dodał prezydent.

Czy papież pytał prezydenta o uchodźców?

Dziennikarze pytali prezydenta, czy papież w rozmowie w cztery oczy powiedział, żeby Polska przyjmowała uchodźców. - Mogę powiedzieć to, co zawsze mówię w tej sprawie. My jesteśmy krajem, który jest oparty na wartościach i my nie odmawiamy pomocy nikomu. Jeżeli ktoś będzie chciał do nas przyjechać, zwłaszcza jeżeli jest uchodźcą, ucieka przed wojną, chroni swoje życie, z całą pewnością zostanie przyjęty – powiedział prezydent.

- Natomiast nie zgadzamy się na to, żeby siłą ludzi sprowadzano do Polski, żeby zmuszano ich do tego, żeby w Polsce przebywali, bo są wolnymi ludźmi. Mają prawo wybrać miejsce. Jeżeli ktoś wybierze Polskę, jeżeli będzie tej pomocy potrzebował i będzie zasadne, żeby mu pomóc z uwagi na jego sytuację życiową, to tę pomoc otrzyma – zaznaczył Duda.

Po spotkaniu prezydenta z papieżem, źródło TVN24/x-news

O czym Franciszek rozmawiał z biskupami?

Następnie Franciszek spotkał się z polskimi biskupami. Spotkanie miało charakter zamknięty. Kardynał Kazimeirz Nycz nie chciał ujawniać szczegółów rozmowy z papieżem. Powiedział tylko, że papież oprócz wątków duszpasterskich poruszył też "problem emigracji". - Wskazał, że jest to także wielkie wyzwanie dla Kościoła - podkreślił Nycz. 

Kardynał dodał, że Franciszek poruszył też problem działalności charytatywnej Kościoła, że ma się ona odbywać w duchu hasła ŚDM "Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Papież mówił biskupom o uchodźcach i roli parafii

Arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział, że papież w żaden sposób nie zgromił polskich duchownych, a odpowiadał na ich pytania. Biskupi pytali m.in. o problem sekularyzacji w Europie, w szczególności Zachodniej i odpowiedzi, jaką na nią powinna dać Polska, a także o to, w jaki sposób świadczyć miłosierdzie w obecnych warunkach. - Franciszek wskazał, że odpowiedzą na to zjawisko "jest przede wszystkim bliskość wobec człowieka", który pomimo że często wyklucza ze swego życia Chrystusa i Ewangelię, to jednak poszukuje - ujawnił prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Inne pytania dotyczyły życia parafialnego - czy wolno przeciwstawiać parafię ruchom charyzmatycznym oraz tego jak zgodnie z ewangelią i rozumem podejść do kwestii uchodźców. - Parafia ma pełnić rolę "centrum życia chrześcijańskiego" - wyjaśniał abp Polak. 

Budować mosty między starszymi i młodymi

Papież mówił, by bardzo mocno się zainteresować się osobami starszymi oraz młodzieżą, "budować mosty", miedzy ludźmi młodymi i starszymi. Podkreślił też wagę miłosierdzia. - Ojciec Święty bardzo jasno przypominał nam, że dzieło miłosierdzia jest dziełem priorytetowym - podkreślił prymas. 

Relacja biskupa Tadeusza Pieronka ze spotkania z Franciszkiem, źródło TVN24/x-news

Zobacz zdjęcia blogera z przejazdu papieża Franciszka ulicami Krakowa

Zobacz, jak wygląda hymn ŚDM w języku migowym

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo