Nowa premier Wielkiej Brytanii, Theresa May. Fot. PAP/EPA
Nowa premier Wielkiej Brytanii, Theresa May. Fot. PAP/EPA

Theresa May premierem Wielkiej Brytanii. Chce sukcesu po Brexicie

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 17

Jedna z najdłużej urzędujących ministrów spraw wewnętrznych, parlamentarzystka z blisko 20-letnim doświadczeniem, eurosceptyczka i feministka. Theresa May oficjalnie zastąpiła na stanowisku premiera Davida Camerona.

Cameron złożył dymisję i dziękuje Brytyjczykom

Theresa May ma 59 lat i jest najbardziej wpływową kobietą w Partii Konserwatywnej. David Cameron złożył dymisję na ręce królowej Elżbiety II. Powód rezygnacji jest znany wszystkim - to decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej, jaką podjęli w referendum 23 czerwca. Cameron oświadczył, że jest zachwycony nominacją dla Theresy May. Według niego, to "solidna i kompetentna następczyni". - To był zaszczyt służyć krajowi, który kocham - napisał na Twitterze Cameron.

May liczy na sukces po Brexicie

Nowa premier Wielkiej Brytanii nie będzie zabiegała o ponowne referendum ws. Brexitu i nie chce zmieniać podjętej już decyzji. - Brexit to Brexit - mówiła we wtorek. Jej celem jest zjednoczenie Wysp Brytyjskich i silne przywództwo. - Żadnych prób ponownego wstąpienia tylnymi drzwiami - to motto Theresy May.

Z walki o fotel premiera zrezygnowała Andrei Leadsom, minister energii, która starała się również o przywództwo wśród torysów. Uzyskała jednak w głosowaniu Partii Konserwatywnej tylko 1/4 głosów, czyli 84. To był najważniejszy powód jej rezygnacji. Leadsom poinformowała, że obecna sytuacja nie skłania do walk politycznych i podziałów. Jedyną kandydatką na następczynię Camerona pozostała Theresa May.

Teraz nowa premier będzie musiała wyprowadzać Wielką Brytanię z Unii Europejskiej tak, by nie ucierpiały na tym interesy kraju. Gdy uzyskała nominację, podziękowała Cameronowi i dodała, że zapisał się w historii Wielkiej Brytanii.

Poglądy i sukcesy May

Nowa szefowa rządu brytyjskiego jest zdecydowaną feministką, popierała m.in. legalizację małżeństw homoseksualnych. Podnosiła wielokrotnie problem nierówności społecznych, ale jednocześnie głosowała za podniesieniem opłat za studia. Jako minister spraw wewnętrznych od 2010 roku -  w koalicyjnym rządzie Partii Konserwatywnej i Liberalnych Demokratów - była chwalona za twardą postawę wobec podejrzanych o terroryzm, zreformowała również policję. Popierała również wysłanie wojsk brytyjskich do Iraku i Afganistanu.

Chociaż May należy do krytyków działania struktur europejskich i biurokracji, namawiała do pozostania Wielkiej Brytanii w UE. W swoich rzadkich wystąpieniach zwracała uwagę, że wspólnota europejska nie jest w stanie zmniejszyć imigracji na Wyspy, m.in. pracowników z Polski. Eksperci prognozują, że obecnie May już pracuje nad powołaniem ministerstwa, które zajmie się współpracą z Unią Europejską po Brexicie.

Na przestrzeni ostatnich 50 lat Brytyjczycy mieli 12 premierów, powołanych w wyniku uzyskania władzy w partiach rządzacych. Theresa May jest pierwszą kobietą od czasów Margaret Thatcher.

Źródło: PAP, Onet.pl.

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
 
GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka