PAP/Leszek Szymański
PAP/Leszek Szymański

Opozycja jednoczy się z okazji ustawy o Trybunale

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 10

Grzegorz Schetyna zapowiedział spotkanie opozycji - PO, PSL i Nowoczesnej, na którym liderzy będą dyskutować m.in. o tym, czy wziąć udział w spotkaniu na temat projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. 

Schetyna chce zjednoczyć opozycję

Grzegorz Schetyna chce ustalilć płaszczyznę współpracy w opozycji parlamentarnej, budować wzajemne zaufanie, ale też jak prowadzić wspólne projekty na poziomie parlamentu. - Jestem przekonany, że w czwartek, a może już jutro, będziemy gotowi do odpowiedzi na temat obecności na tym spotkaniu (zorganizowanym przez marszałka Sejmu) - powiedział.

To Petru był inicjatorem spotkania

Rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że to szef jej partii Ryszard Petru wyszedł z propozycją spotkania. Dodała, że zaproszenie jest w formie ustnej, a jego termin jest uzależniony od spotkania ws. Trybunału z marszałkiem Kuchcińskim.

Dopytywana o pomysł spotkania klubów rzeczniczka Nowoczesnej powiedziała, że każda forma współpracy pomocna "w blokowaniu złych pomysłów PiS" byłaby dobra. Zastrzegła jednak, że to jej opinia, a propozycją nie zajął się jeszcze klub Nowoczesnej. Dodała, że takie zaproszenie wolałaby usłyszeć bezpośrednio od Grzegorza Schetyny, a nie z mediów.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o spotkanie ze Schetyną i Petru odpowiedział, że będzie można o nim mówić dopiero, gdy przyjdzie zaproszenie na rozmowę liderów z marszałkiem Sejmu. - Póki co żadnego zaproszenia nie dostaliśmy - dodał Kosiniak-Kamysz.

Podsumowanie marszu opozycji

Lider PO podziękował KOD, Nowoczesnej, PSL, Związkowi Nauczycielstwa Polskiego, Stowarzyszeniu Inicjatywa dla Polski za uczestnictwo w marszu. - Byliśmy razem i takie poczucie wspólnoty od soboty czujemy - mówił. Wtorkowy zarząd krajowy PO był poświęcony m.in. podsumowaniu sobotniego marszu opozycji.

PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy o TK. Według projektu m.in. rozprawa w pełnym składzie wymagałaby udziału co najmniej 11 z 15 sędziów, a zasada rozpatrywania spraw według kolejności wpływu nie dotyczyłaby m.in. wniosków ws. ustawy o TK.

AktualizacjaKryzys wokół TK nierozwiązany, a posłowie kłócą się o datę spotkania

źródło: PAP

rz

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka