Teczka TW "Bolek".
Teczka TW "Bolek".

Grafolog bada teczkę TW „Bolka”. Kiedy poznamy wyniki?

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 81

Na podstawie badań grafologicznych można z dużym prawdopodobieństwem ocenić, czy Lech Wałęsa napisał zobowiązanie do współpracy z SB – twierdzą w rozmowie z Salon24.pl eksperci z zakresu kryminalistyki.

- Na podstawie stylu pisma można ustalić prawdopodobieństwo od najniższego do najwyższego stopnia autentyczności dokumentu – mówi w rozmowie z Salon24.pl Anita Iwanek, biegły sądowy, która wykonuje ekspertyzy grafologiczne m.in. na potrzeby sądów okręgowych i prokuratur.

Teczka TW "Bolek"

Od czego zależy czas badania np. teczki tajnego współpracownika „Bolek”? – Od zawiłości pisma i stylu w dokumencie – mówi ekspertka. Ile trwa takie badanie? - Trudno jest ocenić czas potrzebny na wykonanie badania. Najpierw należy ocenić materiał poddany ekspertyzie – tłumaczy.

- Każdy, kto coś pisze własnoręcznie, zostawia ślad dzięki zapiskom. Celem badań grafologicznych jest zestawienie dokumentu z materiałem porównawczym, wytworzonym w obecnych czasach i w przeszłości – tłumaczy grafolog z Centrum Ekspertyz Kryminalistycznych w Krakowie, pragnący – ze względu na specyfikę swojej pracy – zachować anonimowość. – Można ocenić autentyczność i wiarygodność dokumentu w jeden dzień, a jeśli zlecony materiał jest obszerny, to w ciągu tygodnia – dodaje.

Grafologia w historii

Historycy w swoich badaniach nie korzystają z pomocy grafologów, kierują się krytyką zewnętrzną dokumentów i – jeśli ta nie budzi zastrzeżeń – analizują ich zawartość poprzez krytykę wewnętrzną. Badacz ocenia, czy źródło jest tym, za co się podaje: w jakich okolicznościach i kiedy powstało, czy jest oryginalne i wiarygodne, kto jest jego autorem. W drugim etapie badań historycznych ocenia się, czy dokument przedstawia obiektywne fakty. Tu historyk zderza rzeczywistość z innymi źródłami i dostępną literaturą.

- Nie znam przypadku, by historycy w badaniach zlecali ekspertyzy grafologiczne – przyznaje jeden z pracowników Biura Lustracyjnego IPN, który ma doświadczenie w pracach archiwistycznych nad zbiorami Instytutu. – W sprawie teczki personalnej i pracy TW „Bolka” badanie takie przeprowadza się na zlecenie prokuratury na ewentualność fałszowania dokumentacji. Z pomocy grafologów korzysta głównie pion śledczy IPN i Biuro Lustracyjne – mówi nam historyk.

Fikcyjni agenci SB

Czy znany jest przypadek sfałszowania donosów lub całych teczek tajnych współpracowników przez SB w latach 70. i 80.? – Nie znam takiego przypadku, ale bezpieka mogła stosować fałszywki dla potrzeb operacyjnych, np. by przedłużyć współpracę z niechętnym do niej TW – przyznaje. – Tak jak historyk nie powinien oceniać profesjonalnie źródła, którego nie miał w ręku, tak grafolog nie powinien wydawać tak kategorycznych opinii, jak niedawno zrobił to ekspert w TVP INFO – stwierdza pracownik IPN.

Mowa o słowach Rafała Gasperańca, który analizował zdjęcia zobowiązania do podjęcia współpracy z SB przez TW „Bolka” z grudnia 1970 r.: - Jeżeli chodzi o sam podpis, są tutaj szczególne części, które mogą świadczyć o próbie odwzorowania cudzego podpisu – powiedział w TVP INFO. Zdaniem grafologa, SB mogła podrobić podpis Lecha Wałęsy: - Gdy piszemy zwykłą literę, jest to linia ciągła. Przy próbie odwzorowania, by ona wyglądała identycznie, ręka jest wolniejsza, również się zatrzymuje i w tym momencie powstają załamania, zgrubienia i właśnie w tym podpisie są one widoczne – dodał. Gasperaniec wyraził swoją opinię na podstawie zdjęcia dokumentu TW „Bolek”, które pokazywały media.

- To rolą badacza jest ustalenie wiarygodności i treści zawartych w dokumentach SB. Badania grafologiczne są w tym momencie rzeczą wtórną – mówił Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN. Prezes Łukasz Kamiński zapowiedział przeprowadzenie badań grafologicznych i fizykochemicznych w teczkach TW „Bolek”. Wynik ekspertyz mamy poznać w ciągu kilku tygodni.

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka