Witold Waszczykowski. fot. wikimedia
Witold Waszczykowski. fot. wikimedia

Waszczykowski w Sejmie: Wielka Brytania największym sojusznikiem

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 197

Szef MSZ przedstawił w Sejmie priorytety działań polskiej dyplomacji w 2016 roku. - Będziemy utrzymywać dialog na różnych szczeblach z najważniejszymi partnerami europejskimi – w pierwszej kolejności z Wielką Brytanią - zapewnił. Rząd będzie starał się unormować stosunki z Rosją.

Witold Waszczykowski podkreślił, że gabinet Beaty Szydło zamierza prowadzić "odważną, realistyczną i skuteczną" politykę zagraniczną. Eksperci zwrócili uwagę na krótki czas, jaki poświęcił w swoim wystąpieniu Niemcom. Zdaniem Waszczykowskiego, stosunki polsko-niemieckie czeka "remanent". Dodał jednak: - Polska będzie kontynuować przyjazne relacje z Niemcami: najważniejszym sąsiadem i partnerem gospodarczym.

Tarcza antyrakietowa

Kluczowym parnterem dla Warszawy będą również Stany Zjednoczone. W tym roku odbędzie się szczyt NATO w Polsce: - Naszym celem jest rozwój współpracy w sferze bezpieczeństwa z USA. rok 2016 to czas przejścia do realizacji polsko-amerykańskiej umowy o tarczy antyrakietowej i rozpoczęcia budowy bazy tarczy antyrakietowejw Redzikowie - wyliczał Waszczykowski.

- Od kilku lat obserwujemy pogarszanie sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie, w tym przy polskiej granicy - mówił. Szef MSZ stwierdził, że Rosja zmierza do rewizji porządków, ustalonych po okresie zimnej wojny. - Ilustracją tej logiki jest rosyjska agresja przeciw Ukrainie i wojna, która de facto toczy się już w tym kraju drugi rok. Rosja zmierza do poszerzania własnej strefy wpływów i zahamowania transformacji demokratycznej tych państw Europy Wschodniej, które dążą do zbliżenia z Zachodem. Jest to polityka wsparta rozbudową rosyjskiego potencjału militarnego i działaniami hybrydowymi, w tym propagandowymi - zaznaczył.

Krytyka Nord Stream 2

- Krytycznie odnosimy się do projektu Nord Stream 2, który nie jest przedsięwzięciem biznesowym, ale politycznym - powiedział szef MSZ. Według niego, projekt jest nieekonomiczny i zwiększy uzależnienie Unii Europejskiej od Rosji.

Waszczykowski duże znaczenie przywiązuje jednak do partnerskich relacji z Moskwą. - W interesie Polski i Europy leżą pragmatyczne stosunki z Rosją. Nie jest to łatwe, zważywszy na odmienne podejście do stosunków międzynarodowych, które nasi sąsiedzi traktują nie jako sferę współpracy, ale geopolitycznej rywalizacji - stwierdził.

W kwestiach gospodarczych Polska będzie rozwijać współpracę ze Stanami Zjednoczonymi oraz krajami Azji. Polski MSZ zamierza włączyć się w wymianę gospodarczą z innymi państwami tak, by eksport wzrósł w tym roku nawet o 10 proc.

Polityka migracyjna

- Polska konsekwentnie realizuje politykę imigracyjną. Od momentu wybuchu konfliktu na Ukrainie nasz kraj przyjmuje coraz więcej obywateli tego kraju - mówił Waszczykowski. Polityk zapewnił, że rząd podtrzyma ustalenia, które już zapadły w przypadku kwot imigrantów. Polska ma jednak dokładnie sprawdzać, kim są uchodźcy przed ich wpuszczeniem do kraju.

- Nie w Europie należy szukać przyczyn kryzysu imigracyjnego. Polska polityka zagraniczna nie lekceważy problemów południa. Kraje Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu traktujemy jako regiony, z którymi wiążą się pewne szanse, ale przede wszystkim wyzwania - tłumaczył w Sejmie.

Walka o dobre imię Polski na świecie

Waszczykowskizapowiedział również walkę o dobrę imię Polski na świecie. MSZ będzie dynamicznie rozwijać politykę informacyjną, która pozwoli na szybkie prostowanie nieprawdziwych informacji o naszym państwie.

- Polska polityka zagraniczna odzyskuje podmiotowość, będzie asertywna, nie konfliktowa. Stoimy wobec trudnych wyzwań. Niezbędna jest harmonijna współpraca między najważniejszymi ośrodkami władzy: prezydentem, parlamentem i rządem. Jest tutaj miejsce dla opozycji - zakończył wystąpienie Waszczykowski.

W Sejmie wystąpieniu szefa MSZ przysłuchiwał się prezydent Andrzej Duda oraz korpus dyplomatyczny. Wielu posłów zabrakło na sali sejmowej, co niektóre media tłumaczą długimi obradami parlamentu, które zakończyły się w nocy.

Źródło: TVN24, TVP INFO, rmf24.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka