Angela Merkel i Beata Szydło. fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Angela Merkel i Beata Szydło. fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Szydło do Merkel: Nord Stream 2 nie do zaakceptowania dla Polski

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 13

Angela Merkel przebywa z wizytą w Warszawie. Wśród tematów rozmowy z kanclerz Niemiec, premier Szydło wymieniła reformę UE, kryzys migracyjny, wspólny rynek czy politykę obronną.

- Podczas rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel podkreśliłam, że realizacja inwestycji Nord Stream2 jest dla Polski nie do zaakceptowania - oświadczyła premier Beata Szydło. Podkreśliłam w naszej rozmowie, że dla Polski nie do zaakceptowania jest realizacja inwestycji Nord Stream2. - Podkreśliłam, że Polska jest otwarta na to, żeby rozmawiać o ambitnej europejskiej polityce klimatycznej, ale z uwzględnieniem tego miksu energetycznego, który dla każdego kraju jest jak najbardziej odpowiadający - powiedziała premier Polski na wspólnej z niemiecką kanclerz konferencji prasowej.

Partnerstwo Polski i Niemiec konieczne dla projektu europejskiego

Szydło zaznaczyła, że wizyta w Polsce kanclerz Niemiec jest traktowana jako dopełnienie ubiegłorocznych obchodów 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie. - Polska i Niemcy to ważne dwa kraje, które ze sobą współpracują; zależy nam na tym, żeby partnerska współpraca jeszcze się pogłębiała - powiedziała premier Szydło.

Polska i Niemcy to ważni partnerzy. Mamy wiele wspólnych, bilateralnych relacji, zarówno gospodarczych, jak i związanych z bezpieczeństwem. Mamy wiele wspólnych tematów, które realizujemy na płaszczyźnie europejskiej. Realizujemy wspólnie również projekty humanitarne. To pokazuje, że Polska i Niemcy to ważne dwa kraje, które ze sobą współpracują. Jesteśmy sąsiadami. Zależy nam na tym, żeby ta partnerska współpraca jeszcze się pogłębiała - podkreśliła premier Szydło.

Współpraca Polski i Niemiec - kooperacja polityczna i gospodarcza

Współpraca Polski i Niemiec opiera się na trzech filarach - na kooperacji politycznej, gospodarczej i współpracy na szczeblu społeczeństw obywatelskich - powiedziała we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premier Beatą Szydło w Warszawie.

- Nasza kooperacja opiera się na trzech filarach, (to) kooperacja polityczna, zarówno na szczeblu bilateralnym, jak i również innym. To jest również ścisła kooperacja gospodarcza, oraz współpraca na szczeblu społeczeństw obywatelskich - powiedziała kanclerz Merkel.

Merkel: cieszę się, że dyskusja Polski z KW i KE jest konstruktywna

Kanclerz Niemiec poinformowała, że w trakcie spotkania z premier Beatą Szydło poruszony został także temat rozmów, które Polska prowadzi z Komisją Europejską i Komisją Wenecką, dotyczących procedury ochrony praworządności.

Osobiście chciałabym jeszcze powiedzieć, że jako młoda osoba zawsze z dużą uwagą śledziłam to, co się działo w Polsce - Solidarność również odcisnęła piętno na moim życiu - mówiła kanclerz Niemiec.

Jak oceniła, bez "Solidarności" tak szybko nie nastąpiłoby być może ani zjednoczenie Europy, ani koniec zimnej wojny, ani zjednoczenie Niemiec. "Stąd wiemy jak ważne sa pluralistyczne społeczeństwa, niezależne media i wymiar sprawiedliwości, ponieważ tego wcześniej nie było i dlatego ucieszyłam się bardzo, że Polska zamierza odpowiedzieć na pytania Komisji Weneckiej i Komisji Europejskiej" - powiedziała Merkel. - Cieszę się, że ta dyskusja jest bardzo konstruktywna - dodała.

Rozwój UE ze wzmocnieniem państw narodowych

Szydło dodała, że podczas rozmowy z niemiecką kanclerz wspomniała, iż dla Polski "bardzo ważne jest to, by przede wszystkim wzmocnić parlamenty narodowe, by państwa europejskie, członkowie Unii Europejskiej, mieli poczucie tego, że są traktowani na równych zasadach, byśmy budowali jedność, starali się dyskutować".

- To będzie postulat Polski, byśmy dyskutowali przede wszystkim o tym, co nas łączy i szukali w tych obszarach, w których są różnice zdań, tych płaszczyzn porozumienia - dodała premier.

Za wcześnie na ostateczne stanowisko ws. kandydatury Tuska

- Jeszcze za wcześnie, żeby przedstawiać ostatecznie jakieś stanowisko. Ta kwestia łączy się niezmiennie i nierozerwalnie z przyszłością Unii Europejskiej, z reformami UE, z tym wszystkim, co ma się wydarzyć, wiec na pewno będziemy jeszcze do tego tematu wracać - powiedziała Szydło pytana, czy podczas z spotkania z niemiecką kanclerz rozmawiały o poparciu polskiego rządu dla kandydatury Donalda Tuska na drugą część kadencji na stanowisku szefa Rady Europejskiej.

Merkel z Szydło o Polakach w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce

Niemiecka kanclerz przypomniała, że podczas ubiegłorocznej wizyty w Niemczech jednym z postulatów premier Beaty Szydło było, aby Niemcy oferowali lepsze możliwości nauki języka polskiego w swym kraju.  - Wtedy nawiązaliśmy kontakt ze wszystkimi landami, żeby się dowiedzieć jakie jest zapotrzebowanie co do nauki języka polskiego w Niemczech i potem ewentualnie chcemy zaoferować więcej możliwości - powiedziała Merkel.

Rozmowa obu szefowych rządu dotyczyła też mniejszości niemieckiej w Polsce. Kanclerz przypomniała, że w planach jej wtorkowej wizyty w Warszawie jest również spotkanie z przedstawicielami tej mniejszości. - Premier potwierdziła, że zapisane prawa w Traktacie o dobrym sąsiedztwie są respektowane - powiedziała Merkel. Podkreślała też znaczenie współpracy młodzieży z obu państw. "Strona niemiecka w tym roku zwiększyła środki przekazywane na 6 milionów euro" - dodała niemiecka kanclerz.

Podczas spotkania była też mowa o inicjowaniu nowych projektów, które miałyby służyć postępom pod względem politycznym i gospodarczym. Myślę, że punkt kulminacyjny jest przed nami - oceniła Merkel. Zwróciła uwagę, że w tym roku Polska będzie krajem partnerskim na targach Hannover Messe (Międzynarodowych Targach Innowacyjnych Technologii Przemysłowych).

- Będzie to możliwość dla Polski, żeby się zaprezentowała na tych największych targach na świecie, swoją innowacyjność. Małe i średnie, ale również duże przedsiębiorstwa angażują się w Polsce i pani premier zapewniła mnie, że nasze firmy są tutaj mile widziane, tak samo, jak oczywiście polskie przedsiębiorstwa po stronie niemieckiej, u nas, są mile widziane - zadeklarowała Merkel.

Sankcje UE wobec Rosji na razie nie mogą być zniesione

Porozumienia z Mińska nie zostały zrealizowane, a więc sankcje UE wobec Rosji obecnie nie mogą być zniesione - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Premier Beata Szydło zaznaczyła, że dopóki Rosja nie wycofa się ze swych działań na Ukrainie, UE powinna utrzymać sankcje. - Na Ukrainie łamane jest prawo międzynarodowe oraz integralność terytorialna Ukrainy. Tak długo jak Rosja nie wycofa się ze swoich działań, UE musi trzymać się polityki sankcyjnej. Takie jest stanowisko Polski, które konsekwentnie przedstawiam na Radzie Europejskiej, takie również jest stanowisko pani kanclerz - powiedziała Szydło.

- Uzgodniliśmy kolejne kroki, które mogłyby być podjęte w ramach formatu normandzkiego. Dotychczas sytuacja nie jest satysfakcjonująca. Porozumienia z Mińska nie zostały zrealizowane i dlatego też sankcje w tej chwili nie mogą być zniesione - oświadczyła niemiecka kanclerz. Merkel dodała, że o sprawie konfliktu we wschodniej Ukrainie rozmawiała telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Kanclerz Niemiec zaznaczyła, że jeśli chodzi o konflikt na wschodniej Ukrainie, Polska i Niemcy mają zbieżne stanowisko w ramach Rady Europejskiej.

Konferencja premier Szydło i kanclerz Merkel (TVN24/x-news)


źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka