Warszawa
Warszawa

Nowy projekt PiS. Waltz: Cwaniacka próba przejęcia władzy w stolicy

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 49

Projekt PiS zakłada, że Warszawa stałaby się metropolią, która objęłaby 33 gminy. Według Hanny Gronkiewicz - Waltz stolica przestanie decydować o sobie, a projekt to cwaniacka próba przejęcia władzy przez PiS.

Dotychczasowe miasto na prawach powiatu – m.st. Warszawa uzyska status gminy miejskiej o nazwie gmina Warszawa, z obligatoryjnym podziałem na dzielnice. Miasto stołeczne Warszawa uzyska wszelkie niezbędne atrybuty jednostki samorządu terytorialnego: osobowość prawną, samodzielność i odpowiedzialność za wykonywanie zadań publicznych oraz niezbędne dochody. Ma swoim zasięgiem objąć 33 gminy.

Według projektu o metropolii, miastu stołecznemu Warszawie przysługiwać będzie uprawnienie stanowienia aktów prawa miejscowego takich jak statut m.st. Warszawy. Statut ma opisywać sprawy wewnętrznego ustroju oraz organizacji i trybu pracy organów m.st. Warszawy.

Prezydent Warszawy jednocześnie burmistrzem

Organami miasta stołecznego Warszawy, zgodnie z projektem, będą: Prezydent miasta stołecznego Warszawy (jako organ wykonawczy) oraz Rada miasta stołecznego Warszawy (organ stanowiący i kontrolny). Prezydent ma być wybierany w wyborach powszechnych przez mieszkańców m.st. Warszawy. Ma on jednocześnie pełnić funkcję burmistrza gminy Warszawa.

Odwołanie Prezydenta m.st. Warszawy skutkować będzie odwołaniem Burmistrza gminy Warszawa i na odwrót. Podobnie sytuacja przedstawiać się będzie w przypadku ustanowienia zarządu komisarycznego.

Rada miasta będzie kontrolować prezydenta Warszawy

Zgodnie z projektem, Rada miasta stołecznego Warszawy składać się będzie z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych. Radni mają być wybierani po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z pozostałych gmin wchodzących w skład miasta stołecznego Warszawy.Uchwały Rady zapadać będą, według projektu, "podwójną większością głosów". Za uchwałą będzie musiała opowiedzieć się większość radnych, którzy dodatkowo muszą reprezentować większość ludności zamieszkałej na obszarze jednostki metropolitalnej.

Rada miasta stołecznego Warszawy ma m.in. kontrolować prezydenta i stołeczne jednostki organizacyjne przy pomocy utworzonej w tym celu komisji rewizyjnej, będzie udzielać absolutorium, uchwalać budżet, oraz rozstrzygać w sprawach majątkowych.Z kolei organami gminy miejskiej Warszawa będą burmistrz (którym będzie prezydent miasta stołecznego Warszawy) oraz rada gminy Warszawa, która będzie liczyć 31 radnych. Utrzymany ma być podział gminy Warszawa na dzielnice.

Warszawa będzie zarządzać powiatami i gminami 

Miasto stołeczne Warszawa, jak zakłada projekt, będzie mogło koordynować wykonywanie zadań publicznych w gminach znajdujących się na jego obszarze. Uchwały podejmowane w tej sprawie będą aktami prawa miejscowego.

Nowa jednostka będzie realizować też zadania powiatowe. Projekt zakłada, że w związku z przejęciem wykonywania zadań powiatowych, z dniem wejścia w życie ustawy, zlikwidowane lub przekształcone zostaną powiaty na obszarze miasta stołecznego Warszawy. Zakłada się, że gminy wchodzące w skład powiatów, które nie znajdą się w obszarze m.st. Warszawy zostaną włączone do sąsiednich powiatów.

HGW: PiS proponuje rozbiór Warszawy

Według prezydent Warszawy miasto w ogóle przestanie decydować o sobie, bo będzie mieć 18 radnych, a 32 - pozostałe gminy, które PiS chce dołączyć do obszaru metropolitalnego. -Wszystkie miasta tracą osobowość prawną, także te pozostałe typu Legionowo, Pruszków, Piastów nie będą miały osobowości prawnej, także Warszawa w obecnych granicach - mówiła. - Będzie tylko miasto stołeczne Warszawa, które będzie obejmowało jeszcze te trzydzieści kilka gmin - dodała.

- To jest tak naprawdę drugi Janosik, dodatkowy, który polega na tym, że podatnicy warszawscy będą zmuszeni przeznaczyć swoje środki na inwestowanie w trzydziestu kilku pozostałych gminach, w tych wszystkich okolicznych typu Wołomin, Ząbki, Marki. Jest to przekreślenie inwestycji o charakterze ogólnomiejskim, stołecznym i istnieje poważne ryzyko utraty finansowania europejskiego - tłumaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Jak podkreśliła, celem projektu jest "opanowanie" Warszawy przez PiS. Prezydent Warszawy podała przykłady z poprzednich wyborów samorządowych. - Okręg Wołomin w ostatnich wyborach samorządowych: PiS 46 proc., PO - 19 proc. W Ząbkach: 49 proc. - PiS, 22 - PO. W Halinowie: 42 proc. - PiS, 19 proc. - PO. Wybrane są te gminy, które dają szansę, że PiS przejmie Warszawę - mówiła. -Te liczby chyba są najlepszym komentarzem do projektu ustawy, bo kluczem do tego są ostatnie wybory samorządowe - dodała Gronkiewicz-Waltz.

- Rozwój Warszawy, na który pracowali wszyscy mieszkańcy, został dzisiaj tym projektem zatrzymany przez Jacka Sasina, któremu nie udało się wygrać wyborów poprzednim razem w związku z tym w inny sposób być może zostanie tutaj burmistrzem, bo Warszawa nawet nie będzie miała prezydenta, tylko będzie miała burmistrza. - Dla mnie to żaden zaszczyt, że będę historycznie ostatnim prezydentem Warszawy - podsumowała Gronkiewicz-Waltz.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła












Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka