Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
41 obserwujących 2660 notek 6014758 odsłon
Salon24 news, 16 grudnia 2016 r.

Opozycja zablokowała mównicę sejmową w obronie mediów

Sejm, 16.12.2016. Fot. PAP/Marcin Obara

W Sejmie obrazki jak z czasów Samoobrony. Opozycja blokuje mównicę, protestując przeciw ograniczeniom dla dziennikarzy, jakie wprowadza marszałek Marek Kuchciński.

Posłowie opozycji chcą solidaryzować się z dziennikarzami protestującymi przeciw nowym regulacjom w sprawie poruszania się przedstawicieli mediów w Sejmie.

"Wolne media". Blokada mównicy w Sejmie

W trakcie głosowań nad projektem budżetu na 2017 r. marszałek wykluczył z obrad posła PO Michała Szczerbę. Wtedy duża grupa posłów opozycji weszła na podwyższenie gdzie znajduje się mównicę domagając się przywrócenia posła PO do udziału w obradach

Blokujący mównicę posłowie mieli ze sobą kartki z napisami "wolne media". Mimo protestu marszałek Marek Kuchciński dalej prowadził obrady. Po kilku głosowaniach ogłosił przerwę z powodu braku kworum. Potem posłowie okupujący mównicę odśpiewali hymn Polski.

Kukiz'15 chce przerwy w obradach 

Kukiz'15 złożył do marszałka Sejmu wniosek o przerwę w obradach Sejmu do soboty i poszerzenie obrad o punkt dotyczący debaty w sprawie mediów - poinformowała wiceszefowa Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj. Jej zdaniem, sytuacja w Sejmie, to "cyrk"

- Sytuacja w Sejmie, podczas najważniejszej w tym roku dla Polaków debaty budżetowej osiągnęła apogeum. Sytuacja związana z wejściem (posłów) na mównicę i okupowaniem mównicy, śpiewaniem hymnu w sytuacji, kiedy inni posłowie jedzą sałatkę, doprowadziła do tego, że nie da się pracować, nie da się nic zrobić - powiedziała Ścigaj.

"Chuligaństwo parlamentarne"

Jarosław Kaczyński powiedział, że opozycja powtarza metodę działania Samoobrony, która zupełnie dezorganizuje prace Sejmu i która, z normalnym funkcjonowaniem parlamentaryzmu czy demokracji nie ma nic wspólnego.

- Nie będzie na to zgody, my się nie damy sterroryzować. Z całą pewnością uchwalimy budżet, a także inne ustawy, w tym także tą, o którą być może chodzi. Kaczyński przypuszcza, że ci, którzy dziś blokują budżet są bardzo niechętnie nastawieni do ustawy dezubekizacyjnej.

Kaczyński mówił na konferencji prasowej: "w Polsce jest takie dążenie różnie wyrażane, które w gruncie rzeczy ma sprowadzać się do jednego - żeby demokracja była czystym pozorem: możecie sobie wybrać jakąś większość, a ona ma nie mieć nic do powiedzenia, bo inne instytucje będą miały coś do powiedzenia. A tak naprawdę będą mieli do powiedzenia ci, którzy mają najwięcej pieniędzy, najwięcej społecznej siły".

- Dzisiaj ta walka właśnie o taki system przybrała charakter swego rodzaju chuligaństwa parlamentarnego i to to chuligaństwo musi być powstrzymane - podkreślił szef PiS. Kaczyński stwierdził, że marszałek Sejmu jest zbyt tolerancyjny wobec zachowań PO i Nowoczesnej i jego zdaniem z dzisiejszego nadużycia powinny być wyciągnięte wnioski.

Kaczyński o dziennikarzach

Prezes PiS zapewnił, że nie będzie żadnego ograniczenia dostępu dziennikarzy do sali sejmowej, tylko chodzi o uporządkowanie wzorem innych parlamentów. Jako przykład podał Parlament Europejski. 

Zapewnił, że "dziennikarze będą mogli się swobodnie poruszać po Sejmie i będą mogli zadawać pytania i nagrywać odpowiedzi, o ile będą posługiwali się magnetofonami lub innymi urządzeniami do nagrywania dźwięku". Natomiast kamery - powiedział Kaczyński - "będą w pewnym miejscu i tam posłowie będą mogli być zapraszani".

Po  konferencji Kaczyńskiego posłowie opozycji wokół sejmowej mównicy zaczęli skandować: "demokracja, demokracja", "wolne media", "wolność, równość, demokracja", "równe prawa". Posłowie PiS opuścili salę sejmową i udali się na spotkanie klubu PiS. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że prace w Sejmie nad budżetem na 2017 rok muszą być dziś zakończone. - Nie ma możliwości cofnięcia się. Musimy dzisiaj wygrać - mówił prezes PiS. W Sejmie zebrała się komisja regulaminowa i spraw poselskich, na której jest obecny poseł PO Michał Szczerba, którego marszałek wykluczył w piątek z udziału w obradach.

PO, Nowoczesna, PSL i Kukiz'15 jednym głosem

Ryszard Petru w towarzystwie lidera PO Grzegorza Schetyny, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz wiceszefowej klubu Kukiz'15 Agnieszki Ścigaj zapowiedział, że "dopóki nie będzie przywrócony pan poseł Szczerba, będziemy blokować mównicę sejmową". Dodał, że opozycja nie zgadza "się też z tymi insynuacjami, które padły na konferencji przed chwilą jakoby nam chodziło o ustawę dezubekizacyjną i jakobyśmy blokowali dyskusję budżetową".

Grzegorz Schetyna zażądał "przywrócenia możliwości normalnego funkcjonowania dziennikarzy parlamentarnych", Kosiniak-Kamysz proponował, że "można jeszcze tę sytuację rozwiązać, zwołać Konwent Seniorów, przywrócić Michała Szczerbę, zastosować normalne warunki pracy mediów". Zaznaczył, że PSL podtrzymuje deklarację o "wspólnej walce o utrzymanie dostępu mediów do parlamentu".  

Źródło: polskieradio.pl, tvn24.pl, PAP

Zobacz także:

RZ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.ste

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Uwaga! Zmieniliśmy sposób komentowania, ale nadal możesz przeczytać stare komentarze do tego wpisu.

Zobacz komentarze

Tematy w dziale