Mateusz Morawiecki. fot.  PAP/Darek Delmanowicz
Mateusz Morawiecki. fot. PAP/Darek Delmanowicz

Morawiecki ogłasza "Konstytucję dla biznesu". W niej m.in."ulga na start"

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 100

Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił "Konstytucję dla biznesu", czyli pakiet rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm.

W "Konstytucji dla biznesu" znajdują się  następujące zasady:

  • „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”
  • „ulga na start”- zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności
  • likwidacja numeru REGON - przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP, a REGON będzie stopniowo wycofywany
  • powołanie Rzecznika Przedsiębiorców oraz Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców 
  • pewność prawa
  • uczciwa konkurencjaoraz poszanowanie dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów
  • profesjonalizm i odpowiednie kwalifikacje
  • udzielanie informacji
  • współdziałanie organów 
  • szybkość działania
  • pogłębianie zaufania
  • polubowne rozstrzyganie kwestii spornych

"Konstytucję dla biznesu" przedstawił  wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas Kongresu 590 w Jasionce, na którym obecny był także prezydent Andrzej Duda. 

Zasada domniemania niewinności i milczącej zgody

Wśród założeń "Konstytucji biznesu" znalazła się zasada domniemania niewinności. - Jeżeli na styku relacji między jakimkolwiek inspektorem, kontrolą, urzędem, administracją publiczną a przedsiębiorcą będą występowały jakieś wątpliwości, to chcemy stosować tę zasadę w całej rozciągłości - mówił Morawiecki.

Wicepremier mówił także o mediacji. Jak zaznaczył, kultura krajów dojrzałych charakteryzuje się tym, że zamiast sądów powoływani są fachowi mediatorzy, którzy doprowadzają do zmniejszenia napięcia i zlikwidowania sporu. 

Kolejną zasadą jest zasada milczącej zgody. -Jeżeli jest 60 dni na ogłoszenie jakiejś decyzji administracyjnej i ta decyzja nie przychodzi, to obywatel, przedsiębiorca ma domniemaną zgodę - tłumaczył. Według wicepremiera ta zasada ma skłonić urzędy do działania "w rygorze rynkowym".

Likwidacja REGON w ciągu roku, półtora

Likwidacja REGON nastąpi w ciągu roku, półtora - poinformował Morawiecki. Zapowiedział także skrócenie okresu przechowywania dokumentacji na potrzeby wyliczenia emerytur. Morawiecki mówił, że uproszczeń przepisów w "Konstytucji biznesu" jest mnóstwo. Wskazał na przykład na konieczność archiwizowania dokumentacji na potrzeby wyliczania przyszłych emerytur.

- Zmniejszamy, skracamy ten okres z 50 lat do 10 lat. W przyszłości być może, w dobie ery cyfrowej, będzie można jeszcze dalej skrócić, bo są kraje w UE, gdzie jest to rok, a nawet ZUS ma obowiązek od pierwszego miesiąca zatrudnienia wszystkie te dokumenty archiwizować pod potrzeby wyliczania przyszłych emerytur- mówił.

Dodał, że zawarte w "Konstytucji biznesu" zapisy, które mają zmniejszyć biurokrację, uproszczą też życie przedsiębiorcom. Wskazał, że obecnie mamy do czynienia z różnymi kontami i różnymi numerami ewidencyjnymi; mamy NIP, PESEL, REGON. - Przystąpiliśmy do dyskusji z GUS-em i jesteśmy na dobrej drodze, aby w ciągu najbliższego roku, półtora, zlikwidować REGON, aby była prostsza identyfikacja, żeby iść w tym kierunku cyfryzacji - zapowiedział.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka