Premier Beata Szydło broniła minister Anny Zalewskiej, fot. PAP/Tomasz Gzell
Premier Beata Szydło broniła minister Anny Zalewskiej, fot. PAP/Tomasz Gzell

Rząd nie cofnie reformy edukacji, opozycja chce wotum nieufności dla Zalewskiej

Redakcja Redakcja Społeczeństwo Obserwuj notkę 27

W następnym tygodniu rząd przyjmie projekt ustawy ws. reformy edukacji - zapowiedziała premier Beata Szydło. Posłowie debatowali nad wnioskiem PO o wotum nieufności dla minister Anny Zalewskiej w związku z planowanymi zmianami w szkolnictwie. 

Szydło twierdzi, że proponowana przez Zalewską i rząd PiS reforma jest potrzebna i dobrze przygotowana. Poinformowała, że projekt ustawy dotyczący reformy edukacji, m.in. likwidacji gimnazjów, ma zostać przyjęty w przyszłym tygodniu.

Platforma broni gimnazjów

Podczas sejmowej debaty PO zarzucała szefowej MEN, że "w ekspresowym tempie", bez "żadnego powodu merytorycznego, pedagogicznego i naukowego" przygotowuje reformę szkolnictwa. Poseł PO Rafał Grupiński zaapelował, żeby wniosku o odwołanie minister edukacji nie traktować politycznie, ale żeby myśleć o dzieciach nauczycielach i rodzicach. - Jest wiele do poprawienia w systemie edukacji i programach wychowawczych, ale to nie znaczy, że trzeba rujnować dotychczasowy system szkolnictwa - oświadczył.

Posłanka Elżbieta Gapińska broniła gimnazjów, powołując się na dobre wyniki młodzieży w testach PISA oraz pozytywne wspomnienia absolwentów tych szkół. Zarzucała brak podstawy programowej i brak podręczników do nowej reformy. 

Zwróciła uwagę, że przeciwko reformie protestują rodzice, nauczyciele i samorządy. - Nie patrzy pani na spustoszenie, jakie niesie pani polskiej szkole. Chciałaby pani zapisać się jako reformator polskiej oświaty, a ja obawiam się, i mówię to naprawdę z wielką przykrością, że ma pani szansę stać się szkodnikiem na niespotykaną dotąd skalę – powiedziała Gapińska do minister Zalewskiej.

Nowoczesna i PSL poprą wniosek PO

W podobnym tonie wypowiadała się Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Do zarzutów dodała jeszcze, że gminy nie wiedzą jak projektować sieć szkół i skąd wziąć pieniądze na przystosowanie szkolnych budynków oraz na odprawy dla nauczycieli. 

Wniosek o wotum nieufności poprze też PSL. Piotr Zgorzelski z tej partii powtórzył to, co wszyscy że przygotowana przez szefową MEN reforma edukacji jest "zmianą dla zmiany", która wprowadzi "chaos". Zwracając się do minister Zalewskiej pytał, czy nie żal jej "dotychczasowego dorobku edukacyjnego, logistycznego, ogromnej pracy i energii setek tysięcy ludzi we wdrażaniu reformy". Dodał, że za gimnazjami opowiadali się obecni posłowie PiS - wówczas posłowie AWS. 

Za odrzuceniem wniosku o wotum nieufności dla szefowej MEN będzie głosował PiS, bo jak stwierdziła w debacie Marzena Machałek, jest on absurdalny, szkodliwy i wprowadzający chaos. Zapewniła, że na reformę edukacji przygotowano środki wysokości 2 mld zł, a w wyniku zmian nauczyciele nie stracą pracy, tak jak nie stracili, gdy zniesiono obowiązek szkolny dla sześciolatków. - Troszczymy się o nauczycieli, ale najważniejsze jest dla nas dziecko - podkreśliła posłanka PiS. 

Szydło: Nie straszcie Polaków reformą edukacji

Również premier zapewniała, że rząd ma pieniądze na planowaną reformę, a także propozycje dla nauczycieli gimnazjów. Przyznała, że jest to jedna z najtrudniejszych reform. - Od jej powodzenia, nie boję się tego powiedzieć, zależy przyszłość naszej ojczyzny - oceniła szefowa rządu. 

Apelowała do polityków, samorządowców i związkowców, by nie straszyli Polaków reformą edukacji. - Nie straszcie nauczycieli, nie straszcie uczniów, nie straszcie wreszcie rodziców. To jest reforma dobrze przygotowana, która będzie perfekcyjnie przeprowadzona – zapewniła.

Z kolei klub Kukiz '15 zaapelował o referendum ws. likwidacji gimnazjów i "rekomenduje", by podczas głosowania nad wnioskiem wstrzymać się od głosu. Tomasz Jaskóła mówił, że w debacie nie można oceniać wyłącznie projektowanej reformy edukacji, ale 12 miesięcy działalności minister Zalewskiej. W tym czasie, jak powiedział, było "sporo pozytywnych zmian", dotyczących np. matury czy 6-latków. Wśród negatywów wymienił "zwiększenie roli kuratorów" i "uderzenie w edukację domową".

Co zrobiła minister Zalewska?

Mówiąc o osiągnięciach minister Zalewskiej premier wymieniła m.in. waloryzację wynagrodzeń dla nauczycieli, zwiększenie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, likwidację tzw. godzin karcianych, plan informatyzacji szkół, uszczelnienie systemu dotowania szkół, wprowadzenie możliwości wglądu do prac egzaminacyjnych i możliwość odwoływania się w sprawie wyników maturalnych.

Premier zaznaczyła, że przez lata było przyzwolenie na likwidację szkół, szczególnie w małych miejscowościach. - Pani minister Zalewska zmieniła tę sytuację - podkreśliła. Jako "ogromny sukces" Zalewskiej szefowa rządu oceniła też reformę w sprawie obniżenia wieku szkolnego. - Polscy rodzice odzyskali prawo decydowania o swoich dzieciach, odzyskali prawo decydowania kiedy ich dzieci mają pójść do szkoły - powiedziała szefowa rządu.

Opozycja maczugą okłada rządzących

Premier zwracając się do posłów opozycji przyznała, że mają prawo chcieć odwołania minister edukacji, jednak - jak dodała - odnosi wrażenie, że wniosek o wotum nieufności wobec minister Zalewskiej "ma być po raz kolejny narzędziem, swoistą maczugą do okładania rządzących, którą chcecie wykorzystać w takiej oto właśnie walce politycznej".

Według niej, nie ma w tym wniosku konkretów, nie ma dobrej woli, nie ma troski o ucznia, o edukację. - Nie dostrzegam tam rzeczywiście chęci podjęcia merytorycznej dyskusji o koniecznych zmianach w edukacji w Polsce. Interesem, który wami kieruje jest tylko i wyłącznie walka z rządem, który przecież został wybrany w demokratycznych wyborach, z rządem, który w przeciwieństwie do waszych rządów realizuje to, czego oczekują Polacy, zajął się sprawami zwykłych Polaków, a nie samym sobą - powiedziała premier pod adresem wnioskodawców.

żródło PAP

ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo