Minister Witold Wasczykowski, fot. MSZ/Karolina Siemion-Bielska
Minister Witold Wasczykowski, fot. MSZ/Karolina Siemion-Bielska

Waszczykowski robi wielką wymianę polskich ambasadorów

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 9

Polskie placówki dyplomatyczne mają nowych przedstawicieli. MSZ odwołuje dotychczasowych ambasadorów i w ich miejsce powołuje kandydatów rekomendowanych przez sejmową Komisję Spraw Zagranicznych. W ostatnim czasie posadę stracił m.in. ambasador w Kanadzie.

Odwołano 25 ambasadorów

Według dyrektora Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafała Sobczka, od listopada 2015 roku odwołano 25 ambasadorów; 14 z nich opuściło już placówki. Siedmiu odwołanych już ambasadorów opuści placówki do końca sierpnia, a kolejnych czterech ambasadorów powróci do Polski z końcem września. Kolejne odwołania nastąpią do końca tego roku.

Z kolei w tym czasie wręczono 17 nominacji ambasadorskich, a czterech kolejnych przyszłych ambasadorów zostało już przesłuchanych przez sejmową Komisję Spraw Zagranicznych i czekają oni na postanowienie prezydenta o ich nominacji.

Bosacki i Schnepf stracili pracę

Wśród odwołanych od listopada ambasadorów byli m.in. poprzedni szefowie placówek w Madrycie, w Belgradzie, w Brukseli przy UE oraz w Watykanie. Z dniem 31 lipca odwołany został ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki. Kończy swoją kadencję także ambasador w USA Ryszard Schnepf. Jak zapewnia minister Waszczykowski, dyplomacie wygasł kontrakt, a nie jest to kara za majowe zorganizowanie spotkania z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim w Waszyngtonie. 

Nowi ambasadorowie, od Watykanu po Jordanię

Wczoraj minister Witold Waszczykowski w imieniu prezydenta wręczył nominacje czterem nowym polskim ambasadorom. Jacek Junosza-Kisielewski będzie reprezentował Polskę w Lizbonie, Arkady Rzegocki w Londynie, Tomasz Niegodzisz w Belgradzie, a Karol Bachura w Tiranie.

Dziś nominacje z rąk ministra odebrało troje nowych ambasadorów. Placówkę w Tunezji obejmie Lidia Milka-Wieczorkiewicz, w Jordanii Andrzej Świeżaczyński, a Aleksander Surdej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu.

Nowym ambasadorem Polski w RFN został filozof i tłumacz Andrzej Przyłębski, który od 2015 roku wchodził w skład powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Narodowej Rady Rozwoju. Natomiast nowym ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej został Janusz Kotański, który w nowej funkcji towarzyszył papieżowi Franciszkowi podczas wizyty w Polsce w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Zmiany w konsulatach oraz Instytutach Polskich

Wymiana na stanowiskach ambasadorów odbywa się sprawnie, a czas wakatu jest skrócony do niezbędnego minimum - zapewnił Sobczak. - Przy ustalaniu daty odwołania każdego z ambasadorów brany jest pod uwagę m.in. kalendarz polityczny państwa przyjmującego - dodał.

Waszczykowski robi zmiany także w konsulatach oraz Instytutach Polskich. Zakończyło już swoje misje i opuściło placówki pięciu konsulów generalnych: w Chicago, Nowym Yorku, Brześciu, Łucku i Lyonie. Czterech kolejnych - w Manchesterze, Smoleńsku, Hamburgu i Vancouver - wróci do Polski do końca roku.

W przypadku placówek, jakimi są podległe MSZ Instytuty Polskie, zmiany obejmą w pierwszej kolejności m.in. kierownictwa Instytutów Polskich w Paryżu, Sztokholmie, Rzymie, Londynie, Wiedniu oraz Pradze. "Wypełniony został ponadto vacat na stanowisko dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku oraz obsadzeni zostaną zastępcy dyrektorów Instytutów Polskich w Berlinie i Tokio" - czytamy w komunikacie MSZ.

źródło PAP

Zobacz: Waszczykowski w Sejmie: Wielka Brytania największym sojusznikiem

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka