Papież Franciszek modli się przy Ścianie Śmierci w Auschwitz, fot. PAP/Radek Pietruszka
Papież Franciszek modli się przy Ścianie Śmierci w Auschwitz, fot. PAP/Radek Pietruszka

Papież Franciszek odwiedził Auschwitz

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 181

W kolejnym dniu wizyty z okazji Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek pojechał do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Wzorem poprzedników Jana Pawła II i Benedykta XVI bramę z napisem "Arbeit macht frei" przekroczył pieszo. Chciał, aby jego wizyta przebiegała w ciszy. 

Papież spotkał się z byłymi więźniami

Papież pojechał do Oświęcimia samochodem. Tuż za bramą wejściową do b. obozu Auschwitz I, zatrzymał się i usiadł na ławce, by modlić się w samotności, następnie ucałował drewniany słup szubienicy znajdującej się na placu apelowym.

Premier Beata Szydło powitała Franciszka przy bramie wejściowej na dziedziniec bloku 11 w byłym niemieckim obozie Auschwitz I. Potem nastąpiło spotkanie z dwunastoma byłymi więźniami obozu - byli to Polacy, Żydzi i Sinti. Papież podszedł do każdego z nich osobna.

Franciszek zapalił tam świecę i modlił się przed Ścianą Straceń. Świecę przekazał mu jeden z b. więźniów Eugeniusz Gruszczyński, bohater głośnego filmu "Zapamiętaj imię swoje". Po spotkaniu papież wszedł do celi męczeńskiej śmierci ojca Maksymiliana Kolbego i tam się modlił. 

Franciszek w Auschwitz, źródło TVN24/x-news

Spotkanie ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata

Przed pomnikiem ofiar obozu w Auschwitz-Birkenau papież Franciszek rozmawiał ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem życia podczas wojny nieśli pomoc Żydom. Na spotkanie z Ojcem Świętym do byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau przybyło ich ponad 20.

Do papieża podeszły dwie dziewczynki w bieli, krewne rodziny Ulmów z Markowej, wymordowanej 24 marca 1944 r. w Markowej na Rzeszowszczyźnie za ukrywanie Żydów.

Franciszek pieszo przeszedł wzdłuż monumentu, upamiętniającego ofiary obozu. Ustawił przed nim znicz i modlił się. "Panie miej miłosierdzie nad twym ludem! Panie przebacz tak wielkie okrucieństwo!" - taki wpis zostawił papież w księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz. 

Papież w Birkenau przed pomnikiem, źródło TVN24/x-news

Spotkanie z chorymi dziećmi i Droga Krzyżowa 

Po południu papież spotka się z chorymi dziećmi w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, a wieczorem wspólnie z młodzieżą weźmie udział w Drodze Krzyżowej na krakowskich Błoniach.

Nabożeństwo to będzie przypomnieniem o uczynkach miłosierdzia wobec ciała i duszy, a równocześnie prezentacją wspólnot oraz stowarzyszeń pełniących dzieła miłosierdzia, takich jak: Towarzystwo Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta, Dom Samotnej Matki i "Okno życia", francuska wspólnota L'Arche (w Polsce znana jako Fundacja "Arka"), Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości z Kalkuty. 

Recepta papieża na dobre małżeństwo

Na zakończenie Franciszek przemówi do młodych w oknie papieskim. Wczoraj mówił im o odwadze bycia małżonkami. Podał "receptę dla małżeństw", by zawsze pamiętali o trzech słowach, które pomogą im trwać w życiu małżeńskim, ponieważ - przekonywał - "małżeństwo jest tak ładne, że trzeba je chronić, bo ma trwać na zawsze". Te słowa - według niego - to: "proszę", "dziękuję" i "przepraszam".

Zobacz także 

Franciszek uszczęśliwił wszystkich

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo