Adam Bonar. fot. wikimedia
Adam Bonar. fot. wikimedia

Bodnar skarży do TK ustawę antyterrorystyczną

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 15

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar uznał ustawę antyterrorystyczną za niezgodną z konstytucją. Niektóre jej punkty mają bowiem naruszać m.in. z prawo do prywatności, wolność komunikowania się i ochronę autonomii informacyjnej jednostki. RPO zaskarżył również ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego.

Bodnar stwierdził, że dziewięć artykułów ustawy antyterrorystycznej jest sprzecznych z polską konstytucją, Kartą Praw Podstawowych UE i europejską Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Ustawę o działaniach antyterrorystycznych uchwalono 10 czerwca, prezydent Andrzej Duda podpisał ją 22 czerwca.

Wątpliwości w sprawie ustawy antyterrorystycznej

Według komunikatu RPO ustawa antyterrorystyczna miała szczytny cel - uporządkowanie przepisów i wzmocnienie bezpieczeństwa w kraju, jednak napisana została tak nieprecyzyjnie i ogólnie, że służby specjalne otrzymały ogromne i niekontrolowane uprawnienia, a ludzie nie mogą mieć pewności, że nie będą na tej podstawie ścigani.

Zaskarżonym zapisem jest m.in. możliwość stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych wobec osób niebędących obywatelami Polski bez zgody sądu oraz zapis o dopuszczalności pobierania linii papilarnych, wizerunku twarzy lub materiału biologicznego w celu oznaczenia profilu DNA od osoby niebędącej obywatelem Polski.

Bodnar kwestionuje też upoważnienie szefa ABW do prowadzenia wykazu osób, które mogły mieć związek ze zdarzeniem o charakterze terrorystycznym. Ustawa przewiduje, że szef ABW w zarządzeniu zdecyduje, jaki będzie zakres gromadzonych danych i na jakich zasadach będzie je przekazywał innym służbom. Rzecznik uważa także pojęcie "zdarzenia o charakterze terrorystycznym" za zbyt ogólne,

Ustawa rolna również pod lupą

Bodnar odniósł się również do potrzeby ochrony gospodarstw rolnych, zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego czy zahamowania spekulacji ziemią rolną.- Niezależnie od tego, jak szczytne, racjonalne i uzasadnione byłyby cele nowych regulacji, zbudowanie całego systemu restrykcji i sankcji na niejasnym pojęciu, o otwartej definicji, i przy trudnościach z jego wykładnią nawet funkcjonalną, jest poważną wadą legislacyjną, która powinna być jak najszybciej usunięta- stwierdził.

Znowelizowane przepisy m.in. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, które w zasadniczy sposób zmieniły zasady gospodarowania nieruchomościami rolnymi w Polsce obowiązują od 30 kwietnia .Nowe przepisy m.in. na pięć lat wstrzymują sprzedaż państwowych gruntów; wyjątkiem są nieruchomości do 2 ha oraz inne przeznaczone np. nie na cele rolne, jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe. Ustawa reguluje też prywatny obrót ziemią; zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od pięciu lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

Zobacz także:

źródło: polskieradio.pl, onet.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka