Demonstracja pod Sejmem przeciwko zapisom ustawy antyterrorystycznej. Fot. PAP/Marcin Obara
Demonstracja pod Sejmem przeciwko zapisom ustawy antyterrorystycznej. Fot. PAP/Marcin Obara

Ustawa antyterrorystyczna przegłosowana. Kaczyński do PO: Służycie terrorystom

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 77

W myśl nowej ustawy nie będzie można kupić kart pre-paidowych bez okazania dowodu osobistego, służby specjalne otrzymają wgląd do tajnych informacji bankowych. Ma to przeciwdziałać atakom terrorystycznym. Opozycja krytykowała projekt ustawy, a prezes PiS zarzucił jej obronę terrorystów.

Kaczyński "Kubą Rozpruwaczem polskiej demokracji"

Za przyjęciem ustawy antyterrorystycznej głosowało 249 posłów, 173 było przeciwnych, 10 się wstrzymało. Politycy PO wnioskowali o odrzycenie projektu z porządku obrad. Wskazywali, że nowe przepisy zmienią życie obywateli - przede wszystkim, służby specjalne uzyskają większe uprawnienia i nie zostaną poddane jakiejkolwiek kontroli.

- To państwo policyjne, to dyktatura. Będziecie zastraszać, będziecie prowokować, będziecie inwigilować - mówiła do posłów PiS Monika Wielichowska. - Potraficie tylko wrzeszczeć i warcholić - odpowiedział Maciej Wąsik, zastępca koordynatora ds. służb specjalnych. Jego zdaniem, opozycja uprawia "polityczne szkodnictwo", wnioskując o odrzucenie ustawy antyterrorystycznej. - Macie głęboko w nosie bezpieczeństwo Polaków - stwierdził. Rafał Grupiński nazwał Jarosława Kaczyńskiego "Kubą Rozpruwaczem polskiej demokracji".

Prezes PiS odpowiada opozycji: "Bronicie terrorystów"

Prezes PiS nie pozostał dłużny oponentom w Sejmie. - Kiedyś mając poparcie wymiaru sprawiedliwości broniliście złodziei, teraz bronicie terrorystów - powiedział.

Ustawa antyterrorystyczna ma na celu zwiększyć poczucie bezpieczeństwa w Polsce. Walkę z terroryzmem nadzorować będzie szef ABW, który uzyska możliwość podjęcia kontroli operacyjnej wobec cudzoziemców, podejrzanych o działalność terrorystyczną. Czynności te agencja będzie prowadzić nawet do trzech miesięcy i to bez zgody sądu. W przypadku pojawienia się sygnałów o niebezpieczeństwie ze strony terrorystów, szef MSW wyda zakaz zgromadzeń publicznych lub organizacji imprez masowych. Służby specjalne mają monitorować podejrzanych o działalność terrorystyczną i prowadzić wykaz takich osób. Ponadto, dostanie informacje i dane, objęte tajemnicą bankową. Banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, czy fundusze będą zobowiązane przekazywać ABW informacje o klientach.

Uprawnienia służb specjalnych

Służby specjalne uzyskają prawo do nagrywania rozmów podejrzanych, przejrzenia korespondencji - w tym e-mailowej. Wreszcie, funkcjonariusz będzie mógł oddać snajperski strzał w przypadku zagrożenia życia i zdrowia obywateli. Za przestępstwa o charakterze terrorystycznym ustawodawca rozumie czyny, zagrożone karą co najmniej 3 lat więzienia, które mają na celu: poważne zastraszenie wielu osób, zmuszenie organu władzy lub innego państwaj do podjęcia lub zaniechania określonych czynności czy wywołanie poważnego kryzysu w ustroju lub gospodarce.

Państwo wyda do 2026 r. 352 mln zł na wypełnienie zadań, zapisanych w ustawie antyterrorystycznej.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka