To nie pierwszy zamach w Bangladeszu. fot. PAP/EPA/ABIR ABDULLAH
To nie pierwszy zamach w Bangladeszu. fot. PAP/EPA/ABIR ABDULLAH

Obcokrajowcy zakładnikami terrorystów w Bangladeszu

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 1

Terroryści zaatakowali popularną wśród cudzoziemców, w tym dyplomatów, restaurację Holey Artisan Bakery w Dhace. Napastnicy mają co najmniej 20 zakładników. Wśród nich są obcokrajowcy. Po atakach w Turcji pomocą w walce z terroryzmem zainteresowały się USA i Rosja.

Atak na krytyków islamskiego radykalizmu

Jeden z członków personelu restauracji relacjonował, że do jej środka weszło ośmiu-dziewięciu, uzbrojonych w broń ręczną i ładunki wybuchowe napastników. Chwilę później otworzyli ogień; mieli przy tym krzyczeć "Allah Akbar" (arab. "Bóg jest wielki"). Podczas akcji policyjnej terroryści odpowiedzieli granatami i wzięli zakładników. Podczas ataku zostało  rannych kilku funkcjonariuszy.

Terrorystyczne Państwo Islamskieprzyznało się do przeprowadzenia ataku. Powiązana z dżihadystami agencja prasowa Al-Amak podała, że zabitych zostało tam ponad 20 osób.

Zamachy w 160-milionowym Bangladeszu, kraju głównie muzułmańskim, rozpoczęły się w 2013 roku i nasiliły w dwa lata później. Ich ofiarami padają chrześcijanie, buddyści, hinduiści oraz członkowie muzułmańskich sekt niezwiązanych z sunnizmem, wolnomyśliciele, działacze na rzecz praw homoseksualistów, obywatele obcych państw oraz blogerzy krytykujący islamski fundamentalizm.Tym razem zaatakowano dzielnicę dyplomantyczną Dhaki.

Deklaracja USA w sprawie terroryzmu

Niedawno w samobójczym zamachu na lotnisku w Stambule, zginęły 42 osoby, zaś ponad 200 zostało rannych. Po tym zdarzeniu Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że jego gabinet zaoferował swej sojuszniczce Turcji wszelką pomoc i współpracę w zwalczaniu terroryzmu.

– Wciąż zapoznajemy się z całości faktów, ale wiemy, że chodzi tutaj o część naszej szerszej walki przeciwko siatkom terrorystycznym – przyznał Obama na konferencji prasowej w stolicy Kanady Ottawie, gdzie wystąpił w towarzystwie premiera Kanady Justina Trudeau i prezydenta Meksyku Enrique Nieto.

Współpraca turecko-rosyjska

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow uzgodnił z szefem dyplomacji Turcji Mevlutem Cavusoglu wznowienie działalności wspólnej grupy roboczej ds. walki z terroryzmem. Zapowiedział też dalsze kontakty na szczeblu wojskowym.

- Razem ze stroną turecką stworzyliśmy dwustronną grupę roboczą ds. walki z terroryzmem, w której skład wchodzą przedstawiciele MSZ i służb specjalnych - powiedział Ławrow. Dodał, że kontakty "będą też rozwijane innymi kanałami, w tym również na szczeblu wojskowym.

źródło: PAP, tvp.info

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka