Angela Merkel. Fot. PAP/EPA
Angela Merkel. Fot. PAP/EPA

"Bild": Gauck nie będzie walczył o reelekcję, poważne kłopoty Merkel

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 9

Joachim Gauck nie wystartuje ponownie w wyborach prezydenckich - dowiedzieli się nieoficjalnie niemieccy dziennikarze. Dla Angeli Merkel może to oznaczać poważne kłopoty i konflikt chadeków z socjaldemokratami.

Gauck rezygnuje- kłopot dla Merkel

Według "Bilda", Gauck wytłumaczy rezygnację ze startu w wyborach prezydenckich zaawansowanym wiekiem i złym stanem zdrowia. Angela Merkel pozna jego decyzję w poniedziałek, a we wtorek pastor poinformuje opinię publiczną.

Kanclerz Niemiec boryka się z kłopotami na arenie międzynarodowej i wewnątrz kraju. Wiele kontrowersji w Unii Europejskiej budzą negocjacje z Turcją na temat liberalizacji ruchu wizowego w zamian za przyjęcie imigrantów przez Ankarę. Recep Erdogan jest skłonny wypowiedzieć umowę, a po uchwale Bundestagu, potępiającej masakrę Ormian w czasie I Wojny Światowej, doszło do dyplomatycznego kryzysu. Wcześniej Erdogan skarżył się na niemieckich satyryków, wyśmiewających go w swoich publikacjach.

Angela Merkel nie ma łatwo również na krajowym podwórku. Koalicjant - CSU - krytykują ją od kilku miesięcy na każdym kroku. Socjaliści uważają, że polityka rządu jest zbyt liberalna. SPD - kolejna partia koalicyjna - myśli już o wyborach do Bundestagu i skręciła jeszcze bardziej w lewo.

Spada poparcie dla kanclerz w związku z polityką migracyjną

Kanclerz traciła poparcie w sondażach w związku z polityką migracyjną, ostatnio udało jej się powstrzymać ten niekorzystny trend. Z ostatniego badania wynika, że Merkel popiera aż 58 proc. Niemców i 87 proc. elektoratu CDU/CSU. Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w sondażu tylko 13 proc. głosów. Merkel zamierza ponownie wygrać wybory do Bundestagu w przyszłym roku i bez przeszkód powtórzyć sukces Gaucka w wyborach prezydenckich. Te plany pokrzyżować może rezygnacja pastora.

Gauck z dużym poparciem wśród Niemców

Joachim Gauck cieszy się poparciem 70 proc. wyborców i niemal wszystkich partii politycznych. - Każda decyzja będzie trudna. Jest wiele argumentów za i przeciw. Jeżeli skoncentruję się na moim wieku, to będę musiał zadać sobie pytanie, czy mając ponad 80 lat, podołam obowiązkom. Z drugiej strony doświadczam tak wielkiego poparcia ze strony obywateli, w tym także ludzi, od których się uczyłem i których podziwiam, których opinie są dla mnie ważne, że odczuwam wewnętrzną presję, gdyż tak dużo ludzi odczekuje tego ode mnie - mówił prezydent Niemiec w kwietniu.

Teraz Merkel - jeśli decyzja Gaucka jest ostateczna - będzie musiała wyłonić kandydata chadeków. Zarówno CSU jak i SPD zamierzają wystawić swoich polityków w wyborach prezydenckich. To z kolei zaostrzy kampanię wyborczą, a chadecy mogą stracić poparcie. Wśród ewentualnych następców Gaucka wymienia się szefa Bundestagu Norberta Lammerta i ministra finansów Wolfganga Schaeubla.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka