Nowy plan Komisji Europejskiej ws. imigrantów. Fot. PAP/EPA
Nowy plan Komisji Europejskiej ws. imigrantów. Fot. PAP/EPA

Kary za nieprzyjęcie uchodźców. Komisja Europejska przedstawia nowy plan

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 150

Komisja Europejska zaproponowała reformę polityki azylowej w krajach UE. Każde państwo będzie podlegało systemowi dystrybucji imigrantów, a za uchylanie się od obowiązku ma grozić kara finansowa.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają przyjąć uchodźców

 Frans Timmermans - wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej - przedstawił plan walki z niekontrolowanym napływem uchodźców do Europy. Celem zmian ma być równe rozłożenie odpowiedzialności za przyjęcie imigrantów na państwa członkowskie Unii Europejskiej.

- Chodzi o to, by wszystkie państwa członkowskie mogły przyjąć odpowiedzialność - powiedział Timmermans. - Potrzebny jest mechanizm korekcji mechanizmu dublińskiego. Za każdym razem, gdy państwo członkowskie stałoby w obliczu nieproporcjonalnej liczby wniosków azylowych, odpowiedzialność będzie mogła być przeniesiona na inne kraje członkowskie - dodał.

Odciążenie Grecji i Włoch w przyjmowaniu imigrantów Komisja Europejska chce uzyskać za pomocą "mechanizmu sprawiedliwości". Plan zakłada, że jeśli o połowę większa niż pierwotnie ustalona liczba uchodźców przyjedzie do danego kraju, wówczas przybysze zostaną automatycznie przydzieleni innym państwom. To z kolei oznacza, że w kolejnych latach do Polski może trafić ponad 100 tysięcy imigrantów.

Szefowie struktur unijnych zdają sobie sprawę, że taki mechanizm relokacji wzbudzi krytykę i niechęć ze strony tych rządów, które nie godzą się na automatyczne kwoty uchodźców. Dlatego będzie można odstąpić na rok od przyjęcia imigrantów, ale takie państwo zapłaci 250 tys. euro kary za każdego, którego nie przyjmie. Kraj członkowski, w którym przebywa uchodźca - dzięki tym pieniądzom - zatroszczy się o azyl i opiekę społeczną.

Zniesienie wiz dla tureckich obywateli

Komisja Europejska proponuje również zniesienie wiz dla tureckich obywateli, przy założeniu, że tamtejszy rząd zliberalizuje kryteria wizowe. - Ciągle jeszcze pozostają pilne zadania do wykonania, ale jeśli Turcja utrzyma obecne tempo, to spełni zaległe kryteria liberalizacji wizowej do końca czerwca - powiedział Timmermans. Z 72 przepisów, które Turcja musi zmienić, najważniejsze są te, dotyczące walki z korupcją, terroryzmem, ochroną danych czy współpracy sądowniczej z krajami unijnymi. Zniesienie wiz dla Ankary byłoby spełnieniem postulatu Erdogana w zamian za pomoc w rozwiązaniu kryzysu uchodźczego w Europie.

Zobacz też:Komisja Europejska zaleca rządowi RP wykonanie wyroków TK

Źródło: PAP, tvn24.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka