Ceremonia złożenia ślubowania przez nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Ceremonia złożenia ślubowania przez nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Fot. PAP/Jacek Turczyk

Nowy sędzia TK zaprzysiężony przez prezydenta

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 143

Prezydent odebrał ślubowanie od wybranego przez Sejm sędziego prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego. Andrzej Duda podkreślił, że Trybunał Konstytucyjny musi zachować pluralizm i nie może wybierać przepisów, na podstawie których orzeka.

- Cieszę się, że dziś mogę od pana sędziego odebrać ślubowanie, cieszę, bo oznacza ono, że Trybunał Konstytucyjny składa się w tym momencie, tak jak przewiduje to konstytucja, znowu z 15 sędziów - podkreślił prezydent w wystąpieniu.

Prof. Zbigniew Jędrzejewski zastąpi prof. Mirosława Granata w TK

W Pałacu Prezydenckim odebrał ślubowanie od sędziego Trybunału Konstytucyjnego, wybranego przez większość sejmową. Prof. Zbigniew Jędrzejewski zastąpił prof. Mirosława Granata, któremu w środę upłynęła kadencja. Podczas uroczystości obecni byli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, a także prezes TK, prof. Andrzej Rzepliński.

- Nie jest rolą Trybunału Konstytucyjnego wybieranie przepisów, które będzie stosował i ocenianie, które przepisy obowiązują, a które Trybunał może pominąć - ocenił prezydent. Mówiąc o trójpodziale władz, Andrzej Duda zastrzegł, że każda instytucja państwowa działa w granicach i na podstawie prawa. W przypadku Trybunału Konstytucyjnego jest to ustawa, regulująca jego prace - przypomniał. Przepisy "są wiążące zgodnie z wolą ustawodawcy i wolą prezydenta RP, który podpisuje ustawy i przekazuje je do publikacji, w związku z czym po opublikowaniu stają się one wiążącym prawem w RP" - dodał.

Pluralizm w składzie orzekającym Trybunału

Prezydent dużą wagę przywiązuje do zachowania pluralizmu w składzie orzekającym Trybunału: - Ustrojodawca sformułował wybieranie sędziów TK, dając tę wielką kompetencję Sejmowi z nadzieją, że zapewni to pluralizm niezwykle ważnego organu władzy państwowej, publicznej, jakim jest Trybunał - powiedział. - Jakiekolwiek próby naruszania tego pluralizmu, muszą zostać - z punktu widzenia ustrojowego i z punktu widzenia sprawności funkcjonowania państwa - mówił Andrzej Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że Trybunał Konstytucyjnybędzie działał bezstronnie i fachowo. - Wierzę, że przyczyni się pan do budowy pozycji, jaką powinien mieć Trybunał, jeden z trzech ramion władzy w Rzeczypospolitej - zwrócił się do prof. Jędrzejewskiego.

Sędziowie TK nie zgadzają się z interpretacją prezydenta

Szefowie TK nie zgadzają się jednak z interpretacją Andrzeja Dudy, jakoby zaprzysiężenie nowego sędziego ustabilizowało 15-osobowy skład Trybunału. W ubiegłym tygodniu wiceprezes TK prof. Stanisław Biernat stwierdził, że prof. Jędrzejewski będzie 12 sędzią w gronie orzekającym. Henryk Cioch, Lech Morawski i Mariusz Muszyński - wybrani przez PiS w grudniu ub. r. - wciąż nie są dopuszczeni przez Rzeplińskiego do orzekania. Z kolei od kandydatów, wybranych przez koalicję PO-PSL w poprzedniej kadencji sejmowej, prezydent nie odebrał ślubowania. W sporze pomiędzy organami władzy a Trybunałem Konstytucyjnym, środowisko sędziów i część samorządowców stoi po stronie Rzeplińskiego.

Aktualzacja: Prezydent podpisał nową ustawę o TK

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka