Prezydent Andrzej Duda. fot. PAP/ Rafał Guz
Prezydent Andrzej Duda. fot. PAP/ Rafał Guz

Prezydent złożył poprawkę do "500 plus" - dodatek bez wpływu na alimenty

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 30

Dodatek 500 zł na dziecko nie może wpływać na wysokość alimentów - prezydent złożył w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

500 plus nie wpłynie na wysokość alimentów

Jeszcze przed uruchomieniem rządowego programu "Rodzina 500 plus" niektórzy eksperci wskazywali, że świadczenie to może być wykorzystywane przez niektórych rodziców jako argument do obniżenia alimentów na dzieci. W czwartek wiceminister pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk mówił, że świadczenie nie powinno wpływać na wysokość alimentów. Gdyby okazało się, że jest inaczej, resort nie wykluczał zmian w ustawie, by wyraźnie wskazać, że nie może to być przesłanką do obniżania alimentów.

W prezydenckim projekcie jest wyraźne wskazanie, że świadczenia wypacane w ramach "500 plus" nie wpływają na wysokość alimentów. Pozwoli to uniknąć ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie sądów rodzinnych. "Celem tej ustawy jest wsparcie osób wychowujących dzieci, poprzez częściowe pokrycie związanych z tym wydatków. Ustawa zmierza zatem do poprawy sytuacji materialnej osób wychowujących dzieci i zwiększenia w ten sposób dzietności, nie zaś do utrzymania obecnego stanu rzeczy. Nie może ona więc być wykorzystywana do zmniejszenia obciążeń alimentacyjnych i pomocy osobom zobowiązanym z tego tytułu, zwłaszcza w sytuacji tak niskiej ściągalności alimentów. Byłoby to nie tylko sprzeczne z jej istotą, ale również rażąco naruszało by zasadę sprawiedliwości społecznej" - napisano w uzasadnieniu prezydenckiego projektu.

Prezydent: To absurd, aby 500 plus obniżało świadczenia alimentacyjne:

 
Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia 2016 roku. Na każde drugie i kolejne dziecko rodzicom jest wypłacane 500 zł miesięcznie, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Dotychczas wpłynęło już ponad 1,8 mln wniosków (przy 2,7 mln uprawnionych rodzin).
 
Zobacz też: 

źródło: PAP, wideo: PAP Media
BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka